Mołdawia może bezcłowo eksportować do UE więcej śliwek

mołdawskie śliwki

Od tego roku Mołdawianie mogą eksportować do UE bezcłowo większą ilość śliwek.

W ostatnich latach w Mołdawii potwierdza się trend uprawy śliw. Powierzchnie nasadzeń śliw są większe niż jabłoni. Obecnie Mołdawia produkuje śliwki na 22 tys. hektarów. Roczna produkcja wynosi 100 000 ton.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Stowarzyszenie Moldova Fruct podaje, że mając bardzo dobrą pozycję na rynku rumuńskim, w ostatnich pięciu latach śliwki mołdawskie podbijają nowe rynki, takie jak: Polska, Czechy, Łotwa, a ostatnio Austria i Niemcy.

W 2019 roku ponad 1300 ton śliwek zostało wywiezionych do Niemiec, kolejne 700 ton trafiło do Austrii. Niemieccy kupcy docenili jakość owoców dostarczanych z Mołdawii i chcieliby zwiększyć ilość owoców importowanych z Mołdawii.

„Śliwki dobrze patrzą na rynek UE, ale tylko wtedy, gdy ściśle przestrzegamy norm jakości. W naszych przedsiębiorstwach produkcja i marketing muszą być ze sobą ściśle powiązane, jeśli nie przestrzegamy technologii produkcji, nie przestrzegamy maksymalnych dopuszczalnych norm dotyczących pozostałości – nie możemy mówić o eksporcie ”- mówi dyrektor wykonawczy Mołdawskiego Stowarzyszenia Fruct, Iurie Fală.

Natomiast na freshplaza.com możemy przeczytać, że Mołdawia wyeksportowała w 2019 r. ponad 19 tys.ton śliwek na rynek UE, a od bieżącego roku UE zwiększyła kontyngenty taryfowe na śliwki z 10 000 do 15 000 ton, które mogą być eksportowane bez podatków do UE.

Źródło: Moldova Fruct

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here