Obecnie mamy idealny moment na zastosowanie 5-procentowego roztworu mocznika, który przyspieszy mineralizację liści i zmniejszy potencjał infekcji parcha na przyszły sezon.
Wbrew pozorom, najmłodsze liście są mocno porażone przez parcha, co można zaobserwować w niemal większości sadów. Dlatego tak istotne jest wykonanie zabiegu, który zniweluje źródło infekcji na wiosnę. Już dzisiejsza noc ma przynieść przymrozki, więc od poniedziałku będziemy mieli doskonały czas na zastosowanie mocznika.
5-procentowy roztwór mocznika
Ja zalecam większą ilość wody podczas oprysku – 750 litrów na hektar. Opryskujemy nie tylko drzewa, ale także powierzchnię pod nimi, gdzie opadły już liście. Liście muszą być dobrze pokryte cieczą roboczą. Stężenie mocznika powinno wynosić 5% (na 1000 litrów wody dodajemy 50 kg mocznika. Proporcję należy wyliczyć na podstawie ilości wody, którą zastosujemy). To wystarczająca ilość do skutecznego rozkładu liści.
Do wiosny mikroorganizmy rozłożą liście niemal całkowicie, co zmniejszy zagrożenie ze strony parcha jabłoni. Jak już powiedziałem, tym sezonie jest to szczególnie ważne, ponieważ na końcach jednorocznych przyrostów obserwowaliśmy dużo plam. Dzięki temu profilaktycznemu zabiegowi znacznie ułatwimy sobie ochronę sadów w przyszłym roku.
Jeżeli teraz wykorzystamy 50 kg mocznika, część mikroorganizmów zużyje go na rozkład liści, a pozostała część azotu zostanie przekształcona na formę amidową, którą drzewa pobiorą przez korzenie. Wbrew pozorom, jeżeli wykorzystamy 750 litrów na hektar, zużyjemy około 35 kg mocznika, to oznacza prawie 20 kg formy aminowej, co zapewni drzewom wystarczającą ilość azotu na start. Wcześniej nie zalecałem dużych dawek mocznika, aby drzewa nie pobrały nadmiernych ilości azotu i zachowały zimotrwałość.
Jak sami dobrze wiemy, obecnie stan liści na drzewach jest różny. Gala i Red Delicious zrzuciły ich już sporo, ale Jonagoldy i Idared mają jeszcze zielone liście. Po nocnych przymrozkach, gdy temperatura spadnie poniżej -2 stopni, liście szybko opadną. Słoneczna pogoda przyspieszy ten proces. Dlatego zabieg 5-procentowym stężeniem mocznika jest bardzo ważny. Liście zostaną zmineralizowane do wiosny, co ułatwi walkę z parchem jabłoni.
Marcin Piesiewicz