Metalosate Calcium, Rosatop Ca, ASX CaTS i Folanx Ca29 zagwarantują wysoką, jakość i zdolności przechowalnicze owoców

  REKLAMA

  Agrosimex

  Opotrzebie nawożenia wapniem nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać. Aby efekty w poprawie jakości i zdolności przechowalniczej owoców były jak najlepsze należy poznać zasobność gleb w przyswajalny wapń i przy jego niskiej zawartości w glebie (<1000 mg/l) połączyć nawożenie doglebowe wapniem z nawożeniem pozakorzeniowym. Niezmiernie ważny jest dobór nawozów, których używamy. W bogatej ofercie nawozów w firmie Agrosimex jest kilka, które wyróżniają się na tle produktów konkurencji. 

  W zależności od zasobności gleb w przyswajalny wapń, uprawianego gatunku, wieku drzew oraz przebiegu pogody należy wykonać 2–6 zabiegów dolistnych w następującej kolejności: Metalosate Calcium – Rosatop Ca – VIFLO Cal S – Folanx Ca, Metalosate Calcium oraz 1–4 zabiegów doglebowych, fertygację ASX CaTS.
  Metalosate Calcium

  Zawiera 6% Ca, tj. 8,4% CaO skompleksowanego zestawem aminokwasów roślinnych uzyskiwanych w procesie fermentacji z zachowaniem naturalnych łańcuchów aminokwasowych. Dzięki temu procesowi wapń jest bardzo szybko pobierany przez liście i owoce, praktycznie w ciągu 3 godzin od zastosowania. Dodatkowo aminokwasy zawarte w nawozie stymulują pobieranie wapnia z gleby i są wykorzystywane w metabolizmie roślin. Aminokwasy wpływają także na dojrzewanie owoców – szczególnie metionina, która reguluje aktywność wytwarzania przez rośliny etylenu. Dlatego też oprócz wysokiej skuteczności w likwidacji niedoborów wapnia w owocach i poprawy zdolności przechowalniczych Metalosate Calcium stymuluje wzrost drzew i owoców w sytuacjach stresowych oraz poprawia wybarwienie owoców. Najlepsze efekty daje stosowanie Metalosate Calcium w okresie kwitnienia oraz przed zbiorami. Nawóz stosujemy w dawce 2 l/ha. 

  Rosatop Ca 

  To obecny na rynku od ponad 15 lat nawóz dolistny, który zawiera 225 g wapnia w 1 litrze oraz azot, magnez i mikroskładniki (bor, mangan, żelazo, cynk). Odpowiednio zbilansowany skład, wysoka koncentracja wapnia i konkurencyjna cena to niewątpliwe atuty tego nawozu, który jest chętnie wykorzystywany przez sadowników w programach poprawy jakości owoców. Rosatop Ca należy stosować w dawce 5 l/ha, w okresie wzrostu owoców.

  FOLANX Ca29

  Nawóz zawiera 40,6% CaO w postaci mrówczanu wapnia. Nawóz ma odczyn pH 6, dzięki czemu nie ma ograniczeń przy stosowaniu łącznie ze środkami ochrony roślin, także z tymi zawierającymi kaptan. Najbardziej skoncentrowany nawóz wapniowy na rynku. W jednym zabiegu z dawką nawozu 5 kg/ha wnosimy 1450 g Ca, tj. 2030 g CaO bardzo szybko pobieranego przez owoce i liście. Dzięki dostarczeniu do owoców tak dużych ilości wapnia zdecydowanie poprawiamy proporcje wapnia do potasu. Folanx Ca29 podnosi koncentrację wapnia w owocach, usztywnia ściany komórkowe, zwiększa ich elastyczność oraz poprawia zdolności przechowalnicze i zdrowotność roślin. Szybko pobierany przez liście i owoce, idealny do likwidacji silnych niedoborów wapnia. Nawóz bezazotowy, może być stosowany w całym okresie wzrostu owoców od fazy orzecha laskowego do zbiorów. Dawka 4-5 kg/ha. W sezonie nie należy przekraczać dawki 20 kg/ha.

  Folanx Ca29 zmniejsza ordzawienia owoców, stymuluje mechanizmy obronne roślin przed atakami patogenów, a stosowany łącznie ze środkami ochrony roślin podnosi ich efektywność, co potwierdzają badania wykonane w Niemczech przez firmę Lanxes, producenta nawozu. Nawóz polecamy szczególnie do ostatnich zabiegów przed zbiorami owoców.

  ASX CaTS 

  Tiosiarczan wapnia jest kolejnym innowacyjnym nawozem na polskim rynku, który zawiera 9% CaO i 25% SO3 w płynnej formie. Nawóz jest opatentowanym w USA stabilizatorem azotu i inhibitorem ureazy – hamuje straty amoniaku oraz spowalnia proces nitryfikacji azotu poprzez bezpośredni kontakt z tiosiarczanem wapnia, dzięki czemu zmniejsza ryzyka nadmiernego wymycia azotanów z gleby. Ma bardzo szerokie zastosowanie, może być stosowany doglebowo w formie oprysku gleby razem z RSM w dawce 10–20 l/ha, poprzez fertygację (10–20 l/ha) oraz dolistnie do poprawy jakości i zdolności przechowalniczej owoców w dawce 5–10 l/ha. W naszych warunkach ASX CaTS polecamy szczególnie do nawożenia doglebowego i fertygacji wszystkich upraw sadowniczych, szczególnie borówki, malin i truskawek. Stosując ASX CaTS dostarczamy roślinom łatwo dostępny wapń i siarkę, zwiększamy dostępność z gleby potasu, magnezu, żelaza i manganu. ASX CaTS poprawia także system immunologiczny i zdrowotność roślin, strukturę gleby, zwiększa infiltrację wody oraz zmniejsza stres wodny i wypiera szkodliwe sole.