Ceny i zapasy mrożonych truskawek przed rozpoczęciem skupu

mrożone truskawki

Mrożonych truskawek pierwszej klasy już nie ma w polskich chłodniach. Jeśli chodzi o drugą klasę, to oferta jest ograniczona. W tym sezonie producenci truskawek powinni mieć świadomość cen mrożonek oraz działającego sektora HORECA, który zwiększa popyt na mrożone owoce.

Tradycyjnie przed sezonem skupu trwa badanie rynku. Temat skupu truskawek do przetwórstwa jest obecnie numerem jeden w branży jagodowej. Skup truskawek z szypułką trwa już od kilku dni. W miarę upływu czasu, mrożenie będą rozpoczynały kolejne zakłady przetwórcze.

Jak wynika z naszych ustaleń, truskawki 1 klasy polskiej produkcji zostały sprawnie zakontraktowane i sprzedane. W związku z tym w wolnej sprzedaży już ich nie ma. Na rynku są jeszcze oferty drugiej klasy mrożonych truskawek. Warto wspomnieć, że najchętniej kupowany kaliber 15-25 mm też został już wyprzedany.

W krajowych mroźniach jest jeszcze dostępna mrożonka 2 klasy

kaliber 25-35 mm kosztuje             1,60 euro/kg – 7,14 zł/kg

niesortowana druga klasa kosztuje  1,45 euro/kg – 6,67 zł/kg

Popyt na najwyższej jakości mrożonki daje zakładom możliwość kontraktacji czy premiowania jakości wyższą ceną. Niestety mroźnie niezmienne chcą kupować tak tanio jak to tylko możliwe. Równocześnie informując, że w Polsce nie produkuje się dostatecznej jakości truskawek.

W kontekście cen mrożonek oraz stanów magazynowych warto zestawić pierwsze oferty skupu za około 3,00 zł/kg. Jak co roku, co jest w naszym kraju niemal tradycją, mroźnie informują pośredników o braku zainteresowania truskawkami. Pośrednicy z kolei informują o tym samym producentów.

Warto pamiętać, że niezwykle istotną zmienną w całej sytuacji jest działający obecnie sektor HORECA, który jest zarówno w Polsce jak i u odbiorców naszych mrożonek bardzo ważnym kanałem zbytu dla przetworzonych owoców.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here