Ceny porzeczek 2024: Plantatorzy organizują się i sprzedają porzeczki temu, kto da więcej

porzeczki czarne

Są zakłady, które za czarne porzeczki oferują zaledwie 3,50 zł/kg. Są też tacy, którzy dziś są w stanie zapłacić 8,00 zł/kg. Plantatorzy apelują o wspólne działanie i szukanie jak najlepszego zbytu, ponieważ ich zdaniem bierność lubelskich przetwórni nie jest przypadkowa…

Plantatorzy biorą sprawy w swoje ręce

Rozmawialiśmy z kilkoma producentami czarnych porzeczek z Lubelszczyzny i Podkarpacia. Zwracają oni uwagę na niskie ceny zakupu w województwie lubelskim, wynoszące przeważnie 3,50 zł/kg na mrożenie. – Wydaje mi się, że przetwórcy liczą na nasze przyzwyczajenie do dostarczania owoców w jedno miejsce, albo to celowe badanie rynku. Tak się składa, że mamy internet i wiemy, co się na nim dzieje. Nie zgodzimy się w tym sezonie na 3,50 zł/kg – mówi pan Paweł, plantator z Lubelszczyzny.

Plantatorzy dogadują transakcje z zakładami oddalonymi o 200 – 300 kilometrów. Firmy chcą kupować porzeczki w ilościach samochodowych. Dlatego nasi rozmówcy organizują się po kilka osób, aby zebrać owoce i przygotować transport 20 ton. Potwierdziliśmy uzgodnione ceny na poziomie 8,00 zł/kg dla pierwszych odmian. Zachęcają innych plantatorów do współpracy i oferowania większych ilości w jednej dostawie.

W co grają zakłady?

Zakłady chcą kupić surowiec jak najtaniej i nie ma w tym nic nowego. Zdaniem naszych rozmówców, celowo wstrzymują się z zakupem porzeczek, czekając aż owoce szybko dojrzeją. Prognozy pogody przewidują wysokie temperatury i słoneczną pogodę, co przyspieszy dojrzewanie owoców w przyszłym tygodniu. Wówczas wszyscy zdecydują się na zbiory i sprzedaż na miejscu. Taki sam scenariusz obserwowaliśmy w ubiegłym roku.

Producenci uważają, że tegoroczne plony będą wyjątkowo małe i ceny rzędu 3,00 – 3,50 zł/kg nie pokryją kosztów produkcji. Apelują o zrzeszanie się i szukanie najlepszych ofert zakupu w Polsce i zagranicą. – Myślę, że wspólne działanie nauczy nas solidarności, której bardzo brakuje w branży. Ponadto też chcemy mieć wpływ na rynek, a nie wyłącznie czekać na wieczorną cenę dnia na punkcie skupu – dodaje pan Paweł.

czarne porzeczkiWyjściowe ceny skupu

Wczoraj informowaliśmy o wyjściowych cenach skupu czarnych i czerwonych porzeczek. Stawki są bardzo zróżnicowane. Plantatorzy planują sprzedawać temu, kto oferuje więcej. Tak jak przetwórcy, którzy przez lata kupowali jak najtaniej. W branży krążą plotki o rekordowych stawkach, których możemy być świadkami. Możliwe, że ceny będą wyższe niż 6,00 czy 8,00 zł/kg. Warto zadawać sobie sprawę, że na przykład przy 14,00 zł/kg przetwory porzeczkowe będą na tyle drogie, że ich sprzedaż będzie bardzo trudna. To ograniczy popyt na surowiec w przyszłym sezonie, co negatywnie odbije się na sadownikach.

2 KOMENTARZE

  1. Żeby zebrać 20 ton potrzeba kilku plantatorów. Żałosne. To jeden plantator powinien produkować kilka samochodów surowca, z takim zakład chętnie zawrze wieloletnią umowę na stabilnych warunkach. Tymczasem u nas po staremu, kłótnie, sejmikowanie.

  2. Żałosne jest to co piszesz. To, że mniejsi plantatorzy działają w wyżej opisany sposób świadczy o tym że umieją się dogadać i biorą sprawy w swoje ręce. Nie jest po staremu i nie ma kłótni. Rozumienie tekstu który się czyta to bardzo przydatna umiejetność. Jak widać w tym przypadku, sama umiejętność czytania tekstu to też już spora umiejętność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here