Czy obfite opady zmniejszą zbiory truskawek na Ukrainie?

Sezon truskawkowy w 2020 roku jest określany w Polsce jako nieudany przede wszystkim z powodu przedłużających się opadów deszczu. Wówczas owoce gniły na krzakach. Czy w tym roku taki los czeka truskawki ukraińskie?

Nad Ukrainą niemal codziennie, obficie pada od wielu dni. W związku z tym wstępne prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów mogą zostać obniżone. Wielu plantatorów jest zrozpaczonych, ponieważ na plantacjach stoi woda, a w niej owoce. Prognozy dla ukraińskich ogrodników nie są łaskawe i zapowiadają dalsze opady. Producenci truskawek w Polsce borykali się z takim samym problemem w czerwcu ubiegłego roku.

Częste opady i pozostająca na plantacjach woda przyczyniają się do rozwoju chorób, przede wszystkim szarej pleśni. Zabiegi są dosyć kosztowne i dodatkowo nieskuteczne. W efekcie obniża się jakość owoców, które najprawdopodobniej będą kierowane do przetwórstwa.

Obecnie trwają zbiory truskawek gruntowych na południu Ukrainy. Jednak przebieg pogody najbardziej przeraża producentów z centralnej części kraju, gdzie truskawki zaczynają dojrzewać. Tam już teraz notuje się dużą presję ze strony chorób grzybowych. Jeśli będzie dalej padać, to sytuacja będzie się tylko pogarszać.

Jeśli prognozy, a co za tym idzie obawy plantatorów się sprawdzą i skala zjawiska będzie tak powszechna, jak w ubiegłym roku w Polsce może nieść to dwojakie skutki. Po pierwsze spadnie jakość truskawek na Ukrainie, co będzie równoznaczne z mniejszą produkcją mrożonych truskawek i ich wyższymi cenami.

Z drugiej strony znacznie zwiększy się podaż truskawek do tłoczenia. Jest to z kolei równoznaczne z większą produkcją koncentratu truskawkowego i jego niższymi cenami. Musimy mieć na uwadze, że produkcja i przetwórstwo truskawek jak i innych owoców na Ukrainie ma istotny wpływ na sytuację na rynku przetwórstwa w Polsce.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here