Dlaczego produkcja truskawek przemysłowych staje się nieopłacalna?

ceny truskawek na skupach

Powierzchnia plantacji truskawek w Polsce kurczy się bardzo szybko. Producenci rezygnują z uprawy truskawek przemysłowych. Ten trend nie zatrzyma się, dopóki sytuacja na rynku owoców przemysłowych nie stanie się bardziej unormowana.

Zgodnie z nowymi danymi udostępnionymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko od ostatniego sezonu powierzchnia truskawek zmniejszyła się w naszym kraju o 21 procent. Wartość ta robi wrażenie. Warto zastanowić się przez chwilę nad powodami takiego stanu rzeczy.

Na początek kilka faktów. W 2020 truskawki były uprawiane na 37 763 hektarach. W 2021 roku jest to już 29 634 hektarów. Oznacza to spadek aż o 1/5, a dokładnie o 21%.

Najwięcej truskawek produkuje się w powiecie płońskim. To właśnie tam znajduje się największe, czerwińskie zagłębie truskawkowe. Tam areał upraw również spadł. W 2021 roku było to 7870 hektarów wobec 6201 hektarów w tym roku. W powiecie grójeckim, który słynie z jabłek również produkuje się dużo truskawek. Tu spadek areału jest procentowo nieco większy. Spadł on z 3281 hektarów do 2421 hektarów, a więc o 28%.

Chociaż temat jest nośny, przez co szybko podchwyciły go ogólnokrajowe media, powinniśmy mieć świadomość, że ubywa plantacji truskawek przemysłowych. Niestety, z roku na rok opłacalność tego rodzaju uprawy jest coraz mniejsza. Rosną koszty produkcji, w tym koszty zbioru, a sam producent jest bezradny wobec monopolu dużych zakładów przetwórczych. Co gorsza, nie widać możliwości poprawy.

Analiza rynku pokazuje jednak, że zyski przynosi zmiana profilu uprawy. Produkcja wysokiej jakości truskawek gwarantuje sprzedaż po opłacalnych cenach, a poza tym pozwala na uniezależnienie się od manipulacji spotykanych na rynku owoców deserowych.

Zatem areał spada, ale uprawa podąża w najlepszym kierunku. Jak podkreślają eksperci i handlowcy, jakość zawsze się obroni. A jeśli na rynku przetwórczym zabraknie surowca, to odpowiednie stawki na pewno zachęcą producentów do ponownych inwestycji. Nawiasem mówiąc, całe szczęście, że mamy dane, które tak dosłownie obrazują aktualny stan rzeczy i tendencje, które mają miejsce na rynku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here