Droższe mrożone truskawki z Egiptu to dobra informacja dla plantatorów w Polsce

mrożone truskawki

Wzrosły ceny mrożonych truskawek w Egipcie. Chociaż dla wielu ta informacja może na pozór wydawać się nieznacząca, niesie ze sobą bardzo ważny kontekst.

Na globalnym rynku zmiany w jednym kraju mają nierzadko wpływ na sytuację na wielu rynkach. Właśnie tak jest w przypadku mrożonych truskawek z Egiptu. Kraj jest największym dostawcą tego produktu do całej Unii Europejskiej.

Droższe mrożonki z Egiptu

Jak dowiadujemy się od ekspertów rynku przetworów owocowych, popyt na mrożonki z Egiptu rośnie nie tylko w Europie, ale także w innych krajach świata. Ponadto, z Egiptu docierają informacje, że tegoroczne plony, a co za tym idzie również produkcja mrożonek, będą finalnie niższe od prognozowanych.

Jeszcze w kwietniu przetwórcy działający w Polsce rozpowszechniali informacje, że mrożone i zapakowane truskawki z Egiptu można kupić poniżej 5,00 zł/kg z odbiorem w porcie, co było prawdą. Niemniej w maju stawki te wzrosły na międzynarodowym rynku do 5,10 – 5,50 zł/kg (1,20 – 1,30 zł/kg). Wyjątkiem są zawarte wcześniej umowy na większe i dłuższe dostawy.

Jeśli na naszych oczach rozpoczyna się trend długoterminowy, będzie to tak naprawdę do świetna informacja z punktu widzenia polskich plantatorów. Polskie mroźnie są dziś tak naprawdę uzależnione od dostaw z Egiptu. Masowo „przerzucają” towar do krajów zachodniej Europy. Zatem im droższe mrożonki z importu, tym wyższy popyt i wyższe ceny za truskawki do mrożenia w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here