Eksperci potwierdzają brak zapasów truskawek

przetwórnie

dr Bożena Nosecka z IER ocenia tegoroczne zbiory truskawek na poziomie porównywalnym z ubiegłorocznym. Branża przetwórcza nie ma zapasów przetworzonych truskawek. Jak przełoży się to na ceny skupu truskawek?

Zdaniem ekspertki tegoroczne zbiory wyniosą od 170 do 180 tysięcy ton truskawek. Jest to poziom porównywalny z 2019 i 2020 rokiem. Ostateczny bilans sezonu będzie również zależeć od pogody. Ponadto jakość owoców w tym sezonie jest bardzo dobra.

Jak podaje dr Nosecka dla Polskiej Agencji Prasowej, z powodu przebiegu pogody w ubiegłym roku branża przetwórcza nie skupiła wystarczającej ilości owoców. W związku z powyższym nie ma na rynku zapasów przetworzonych truskawek. Wobec tego zapotrzebowanie ze strony przemysłu w tym roku jest duże.

Wyższy popyt na truskawki ze strony zakładów przetwórczych powinien się charakteryzować wzrostem cen. Aktualne ceny na poziomie 3,50 – 3,80 zł/kg (truskawki bez szypułki) i 2,00 – 2,30 zł/kg (truskawki z szypułką) nie do końca satysfakcjonują producentów. Biorąc pod uwagę miniony sezon popyt powinien być wyższy jeśli chodzi o produkcję koncentratu truskawkowego. Pisaliśmy o tym zagadnieniu kilka dni temu: Rosną ceny truskawek z szypułką

źródło: PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here