Grudniowe truskawki znowu nieco droższe

truskawki deserowe z importu

Popyt nie spada, a truskawek na rynku jest znacznie mniej niż przed rokiem. Na zachodzie Europy truskawki w grudniu trafiają przede wszystkim na bożonarodzeniowe jarmarki.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o pierwszych truskawkach z Egiptu. Premierowe dostawy docierały do zachodniej Europy drogą powietrzną, więc ich ceny były dość wysokie. Okazuje się, że pomimo upływu czasu i ciągłych dostaw ceny nie spadają…

Ceny na zachodnich rynkach hurtowych i aukcjach przekroczyły poziom 43 zł za kilogram (10,00 EUR/kg). Aktualne stawki są znacznie wyższe od tych z ostatnich sezonów, a także od średniej wieloletniej. W Polsce kilogram truskawek kosztuje obecnie na rynkach hurtowych od 38,00 do 42,00 zł/kg. 

Jakie są przyczyny? Po pierwsze dostawy z Egiptu są znacznie mniejsze niż na przykład przed rokiem. Po drugie producenci truskawek szklarniowych w Belgii i Holandii nie dostarczają obecnie truskawek na rynek, a dopiero rozpoczynają cykle produkcyjne. Przy stałym popycie efekt może być tylko jeden – dalszy wzrost cen do momentu zwiększenia podaży.

 

źródło: www.landbouwcijfers.vlaanderen.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here