Import w czerwcu: mniej mrożonych truskawek, ale znacznie więcej mrożonych malin

mrożone maliny

Główny Urząd statystyczny uaktualnił właśnie bazę danych dotyczącą handlu międzynarodowego. Jakie ilości świeżych i przetworzonych owoców wjechały do Polski w czerwcu?

Jak co roku sadownicy od początku sezonu zwracali uwagę na konieczność konkurowania z owocami z importu. Jednak w przypadku świeżych śliwek i czereśni był on nieco mniejszy niż przed rokiem. Porównywalny był import świeżych malin i truskawek.

Interesujące są dane dotyczące mrożonych truskawek. W czerwcu tego roku, czyli w miesiącu największych dostaw krajowego surowca do przetwórni sprowadzono do Polski mniej niż połowę zeszłorocznego wolumenu importu. W okresie styczeń-czerwiec 2022 ustanowiliśmy rekord w imporcie mrożonych truskawek na poziomie 22 tysięcy ton. W tym samym czasie tego roku było to już „tylko” 13,8 tysiąca ton, czyli niemal 1/3 mniej.

Jeśli zatem weźmiemy pod uwagę ceny skupu na poziomie kosztów produkcji i mniejsze dostawy surowca do mroźni, a także znacznie mniejszy import niż przed rokiem, możemy przypuszczać, że jest to efekt niższego popytu na mrożone truskawki. W tym miejscu spotkamy się także z opiniami, że to również skutek mniejszej dostępności kubatury chłodniczej, który wynika z dużych zapasów zmagazynowanych mrożonych malin.

Jeśli chodzi o mrożone maliny to w tym wypadku nie ma niespodzianki. Był on większy niż przed rokiem i miał miejsce od samego początku zbiorów na Ukrainie. W pierwszej połowie ubiegłego roku sprowadzono do Polski 9 tysięcy ton mrożonych malin. W tym samym okresie tego roku już 13,8 tysiąca ton. Niemal 70% pochodziło z Ukrainy. Liczba ta dotyczy wolumenu, który znalazł się w krajowych mrożniach jeszcze przed szczytem zbiorów w Polsce. Ta liczba to jedna z odpowiedzi na pytanie: czemu ceny skupu w Polsce były tak niskie…

 

czerwiec 2022 czerwiec 2023
świeże czereśnie 2873 ton 2051 ton
świeże śliwki 953 ton 861 ton
świeże truskawki 987 ton 1035 ton
maliny świeże 393 ton 364 ton
truskawki mrożone 7835 ton 3315 ton
maliny mrożone 1699 ton 3123 ton

Opracowanie własne na podstawie danych GUS-u

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here