Kiedy rozpocznie się skup truskawek?

skup truskawek

Przetwórcy, pośrednicy i producenci powoli przygotowują się do rozpoczęcia sezonu skupu i przetwórstwa truskawek. Wyjściowe ceny budzą ogromne zainteresowanie plantatorów. Niemniej pierwsze stawki nie są dokładnym odzwierciedleniem rynku. Na początek skupu truskawek na mrożenie musimy poczekać jeszcze kilka dni.

Co roku jest tak, że na początku zbiorów, skup rozpoczynają mniejsze przetwórnie. Nie inaczej jest w tym roku. Pierwsze zakłady właśnie rozpoczynają skup i przetwórstwo truskawek na tłoczenie. Na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie truskawki z szypułką są skupowane w ostatnich dniach po 1,70 zł/kg. Ceny truskawek deserowych w ostatnim czasie znacząco spadły i w związku z tym ceny proponowane przez zakłady, a co za tym idzie przez skupy, budzą ogromne zainteresowanie.

Pierwsze, mniejsze mroźnie najprawdopodobniej rozpoczną mrożenie w tym tygodniu. W związku z tym, że podaż jeszcze nie będzie zbyt duża, to również cena nie będzie w pełni odzwierciedlała popytu ze strony branży przetwórczej. Wraz ze wzrostem podaży truskawek gruntowych, prace będą rozpoczynały kolejne, większe zakłady. Ale na zbiory truskawek gruntowych musimy jeszcze poczekać.

Wynika to z kosztów produkcji. Największe mroźnie nie mogą sobie pozwolić na przestoje i rozpoczynają produkcje dopiero wtedy, gdy na rynku jest już dużo towaru. Obniżanie kosztów polega w tym wypadku na ciągłej pracy tuneli zamrażalniczych.

Pełnia zbiorów truskawek gruntowych coraz bliżej. Początek skupu zawsze wiąże się z największym zainteresowaniem tematem. Chodzi przecież o cenę po jakich będą sprzedawane wyprodukowane w tym sezonie owoce. Należy mieć na uwadze, że sytuacja cenowa wyklaruje się, gdy mrożenie rozpoczną największe przetwórnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here