Koszenie liści truskawek po zbiorach

koszenie liści truskawek po zbiorach

Na wielu plantacjach zbiory truskawek dobiegają końca. Sezon nie był udany dla wszystkich plantatorów, ale nadszedł czas, żeby zadbać o zdrowotność roślin. Chociaż duża cześć plantatorów nie jest zwolennikiem koszenia liści po zbiorach to wydaje się, że w tym sezonie zabieg jest uzasadniony z fitosanitarnego punktu widzenia.

Decyzja o skoszeniu liści powinna być podjęta na podstawie dokładnej obserwacji własnej plantacji. Zabieg ma przede wszystkim charakter fitosanitarny – ścinając i wygarniając liście niszczymy siedlisko patogenów, które wywołują szarą pleśń, mączniaka i plamistości liści.  A w tym sezonie warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają rozwojowi tych patogenów. To samo dotyczy plantacji, na których widzieliśmy dużą presję ze strony szkodników.

Trzeba wziąć pod uwagę, że kosić można liście roślin dobrze rozkrzewionych, dopiero po pierwszym pełnym owocowaniu. Jeśli plantacja jest w słabej kondycji, powinniśmy zrezygnować z zabiegu, żeby nie ograniczyć plonowania w przyszłym sezonie. Jeśli rośliny są zdrowe, dobrze odżywione, nie widzimy presji ze strony chorób grzybowych i szkodników, nie ma większego uzasadnienia dla koszenia.

Bardzo ważne, aby plantacje kosić maksymalnie 2 tygodnie po zbiorze, późniejsze wykonywanie tego zabiegu może pogorszyć odporność roślin na mróz, a także doprowadzić do zmniejszenia liczby pąków na następny sezon. Jeśli chodzi o wysokość koszenia, trzeba pamiętać, że nie możemy uszkodzić wierzchołków koron. Literatura podaje, że plantacjach jednorocznych kosimy liście na wysokości 3 – 5 cm, a na starszych 5 -7  cm.

Jeśli plantacja jest silnie zachwaszczona, obserwowaliśmy duża presję ze strony patogenów chorobotwórczych lub szkodników (takich jak przędziorek bądź roztocz truskawkowiec) liście trzeba wywieźć z pola.

Po skoszeniu liści należy pamiętać o dostarczeniu składników pokarmowych. Dobrze sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością azotu. Do łagodzenia stresu poleca się preparaty biostymulujące. Jest to również dobry czas na wykonanie zabiegów zwalczających patogeny grzybowe – koszenie liści pozwoli na lepszą penetrację cieczy roboczej.

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiście nie wszyscy są zwolennikami koszenia liści truskawek, ale na pewno zapobiega on rozwojowi chorób grzybowych. Artykuł ładnie napisany, przystępnie i sama najważniejsza esencja bez lania wody. Brawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here