Mniej malin jesiennych niż przed rokiem. Mimo tego ceny skupu nadal są na dnie

maliny deserowe

W przypadku malin dla przetwórstwa tegorocznego sezonu nie można zaliczyć do udanych. Dziś na punkty skupu dostarczane są jedynie owoce zerwane przez domowników danego gospodarstwa. Niektórzy zupełnie rezygnują ze zbiorów.

Mniejsze zbiory malin jesiennych w Polsce

Trwają zbiory malin jesiennych. Nie możemy jednak powiedzieć, że idą one przysłowiową „pełną parą”, ponieważ dziś owoce na punkty skupu dostarczane są w małych ilościach. Sprzedają je plantatorzy, którzy zerwali je razem z domownikami. Cena jaka dziś dominuje to poziom około 3,70 zł/kg.

Plantatorzy komentują, że trudna sytuacja na rynku od początku sezonu sprawiła, że duży odsetek plantacji malin jesiennych jest zaniedbanych. Oczywiście są wyjątki. Niemniej producenci z okolic Kraśnika zgodnie twierdzą, że w porównaniu z minionymi latami, zbiory malin jesiennych będą wyraźnie niższe. Równocześnie część plantatorów całkowicie rezygnuje z zbiorów.

Pracownicy sezonowi zatrudniani są do zbiorów malin deserowych. Ich ceny w związku z mniejszą od malin letnich podażą, są obecnie zadowalające. Na rynku w Broniszach kilogram malin deserowych kosztuje od 15,00 do 20,00 zł/kg. Jakiś czas temu stawki przekraczały 30,00 zł/kg. Jednak wówczas już kończyły się maliny letnie, a na dobre jeszcze nie zaczęły się maliny jesienne. Cenowa „górka” wynikała z bardzo małej podaży.

Na Ukrainie ceny spadają

Spadki cen deseru wpływają na spadki cen skupu malin do mrożenia. Te na Ukrainie są jeszcze tańsze niż w Polsce. Nie zapominajmy, że większość produkcji na wchodzie to maliny jesienne. Import mrożonek w ubiegłym roku największy był właśnie w sierpniu i wrześniu. Przepisy celne nie zmieniły się. Zatem tego samego możemy spodziewać się również w tym roku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here