Mrożone maliny po 71 zł/kg. Wysokich marży pośredników ciąg dalszy

mrożone maliny

Mrożone maliny po 71 zł/kg – z takimi cenami możemy spotkać się aktualnie w sklepach. Konsumentów taka stawka z pewnością odstrasza, ale trzeba podkreślać, że nie jest to konsekwencja wysokich cen dla plantatorów. Za 71 zł/kg odpowiadają natomiast wysokie marże łańcucha pośredników. 

Plantatorzy bardzo często sprawdzają w marketach ceny owoców, które produkują, w tym również tych mrożonych. A te wywołują dziś negatywne wrażenie. Zacznijmy od malin. 280-gramowe opakowanie mrożonych malin kosztuje w polskim markecie 19,99 zł. Jednak warto przeliczyć tę kwotę. Jak widzimy na etykiecie, daje to aż 71,39 zł/kg!

Średnia cena skupu malin na mrożenie w całym sezonie wyniosła mniej niż 15,00 zł/kg. Prawdą jest, że wzrosły koszty mrożenia i transportu. Niemniej, stawka ponad 70 zł/kg nadal zawiera w sobie bardzo duży zysk mroźni i marketu. Od skupu do marketu cena rośnie o ponad 400%. Niewykluczone, że taka cena sprawi, że część konsumentów zrezygnuje z zakupu.

mrożone maliny

Sprawdźmy jeszcze ceny borówek. Rynek mrożonych borówek w Polsce jest jeszcze bardzo mały. Latem ceny skupu owoców przemysłowych były bardzo stabilne i wahały się od 7,50 do 8,00 zł/kg. Co widzimy na półce marketu? 42,02 zł za kilogram.

Zatem od punktu skupu do zamrażarki w markecie cena wzrosła o 425%. Po drodze zarabia pośrednik, mroźnia i market. Cena zawiera koszty mrożenia i transportu. Niemniej w obu przypadkach widzimy, że detaliczne ceny są na tyle wysokie, że na rynku przetwórczym jest jeszcze dużo miejsca dla mniejszych podmiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here