Pierwsze ceny malin 2020 poniżej oczekiwań

ceny malin 2020

Niedługo rozpocznie się sezon skupu letnich malin.  Wyjściowe ceny, o których się mówi, są daleko poniżej oczekiwań producentów. Aktualnie ceny malin wynoszą 3,50 zł za kilogram malin w pierwszej klasie oraz 3,00 zł za kilogram malin poza wyborem.

Zdaniem producentów malin, ceny nie są adekwatne w stosunku do tegorocznych plonów. Z drugiej strony są rażąco niskie w stosunku do cen malin, jakie są oferowane na Bałkanach. Zarówno zdaniem plantatorów, jak i niektórych przetwórców, ceny już niedługo zaczną rosnąć w szybkim tempie.

Jak się dowiadujemy, największe zakłady proponują na początek sezonu zaledwie 3,50 zł za kilogram malin w pierwszej klasie oraz 3,00 zł za kilogram malin poza wyborem.

Nie oznacza to jednak, że ceny będą się kształtować na takich poziomach. Zazwyczaj na początku sezonu skupu każdego z owoców mamy do czynienia z badaniem rynku i nastrojów. Należy w tym miejscu podkreślić, że koszt produkcji letniej maliny bez kosztów zbioru to około 4 zł/kg. 

Nasz rozmówca, który jest przetwórcą jest zdania, że malina bardzo szybko zacznie zacznie się podnosić. Twierdzi, że już za kilka dni przekroczy granice 5 czy 6 zł za kilogram. „Rynek zweryfikuje” – dodaje. Podczas gdy największe zakłady proponują 3,50 zł/kg, nasz rozmówca rozpoczął przed weekendem skup od stawki 4,30 zł/kg za pierwszą klasę malin.

Wielu ludzi związanych z rynkiem malin jest zdania, że zaproponowanie takich cen ma na celu obronienie się zakładów przed nadchodzącymi wzrostami. Chodzi o to, żeby zacząć kupować jak najtaniej, trzymać tę cenę jak najdłużej, aby następnie powoli, stopniowo ją podnosić. Efektem ma być uzyskanie ze strony największych podmiotów kupujących jak najniższej średniej ceny zakupu w ciągu sezonu.

Pojawiają się również głosy o zmowie cenowej. Jednak większość plantatorów jest zdania, że ilości surowca na zakładach szybko przełożą się ceny. Są również opnie, że nawet gdyby malina była po 2,00 zł/kg to i tak znaleźli by się tacy, którzy by ją po takich cenach sprzedali.

Zbiór malin w Serbii rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Pierwsze ceny malin wynoszą około 200 dinarów za kilogram (około 7,57 zł/kg). Mogą wzrosnąć z powodu niesprzyjającej pogody.

Pierwsze owoce dojrzewały już około dziesięć dni temu, z powodu wcześniejszej suszy i nietypowych warunków pogodowych, które występują obecnie – naprzemiennie mają miejsce intensywne opady deszczu i wysokie temperatury. –  Na obszarze Zlatibor-Moravica pada prawie codziennie, czasami pojawiaj się również grad. Po deszczach gwałtownie wzrasta temperatura, co nie sprzyja jakości malin – mówi prezes Stowarzyszenia Producentów Malin i Jeżyn w Serbii, Dobrivoje Radović.

Dodatkowo, gdy pada codziennie, trudno jest przeprowadzać zabiegi ochroniarskie. Koszty utrzymania plantacji są w tym roku o 30 procent wyższe, a wydajność będzie w tym momencie niższa o 20-30 procent – powiedział Radović.

– Oczekujemy, że wszyscy kupujący nie będą płacić mniej niż 220 dinarów (około 8,33 zł/kg) za kilogram ze względu na zmniejszoną podaż malin na świecie, zwłaszcza w Chile, która jest dużym producentem tych owoców i wyczerpanych zapasów w Serbii – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here