Plantacji truskawek w Polsce ubywa…

plantacja truskawek

Areał na którym uprawiane są w Polsce truskawki spadł w ujęciu rocznym aż o 21%. Zatem owoców w tym roku teoretycznie powinno być mniej. Przyczyn tego zjawiska jest co najmniej kilka i trudno wskazać ten kluczowy…

W całym kraju obszar na którym uprawiane są truskawki znacząco zmalał w stosunku rok do roku. W 2020 jagody te uprawiano na 37 763 hektarach. W 2021 roku jest to już 29 634 hektarów. Oznacza to spadek aż o 1/5, a dokładnie o 21%.

Najwięcej truskawek produkuje się w powiecie płońskim. To właśnie tam znajduje się największe, czerwińskie zagłębie truskawkowe. Tam areał upraw również spadł. W 2021 roku było to 7870 hektarów wobec 6201 hektarów w tym roku. Zatem spadek nasadzeń jest porównywalny do ogólnokrajowego i wynosi 21%. W powiecie grójeckim, który słynie z jabłek również produkuje się dużo truskawek. Tu spadek areału jest procentowo nieco większy. Spadł on z 3281 hektarów do 2421 hektarów, a więc o 28%.

Ubywa przede wszystkim upraw z których owoce są kierowane do przetwórstwa. Niska dochodowość takiej produkcji jak widać po danych sprawia, że producenci od niej odchodzą lub przestawiają się na produkcje owoców deserowych. Potwierdza to biznesowe podejście polskich sadowników do uprawy owoców.

Tak znaczące zmniejszenie areału nasadzeń, będzie skutkowało mniejszą podażą owoców na rynku. Trendu nie widać w przypadku owoców deserowych. W branży pojawia się coraz więcej głosów, że truskawek dla przetwórstwa może w tym roku zabraknąć. Producenci są zdania, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest wyłącznie branża przetwórcza i jej polityka zakupowa ostatnich lat.

źródło: ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here