Pogoda sprzyja rozwojowi szarej pleśni

szara pleśń na plantacjach truskwek

Jest znacznie cieplej, często pojawiają się również opady deszczu, które przyczyniają się do rozwoju chorób grzybowych na plantacjach truskawek, głównie szarej pleśni.

Pełnia kwitnienia to najważniejszy okres w ochronie truskawek przed chorobami grzybowymi, tym bardziej, że panują tak sprzyjające do ich rozwoju warunki. W przypadku truskawek, fazy wegetacyjne są bardzo zróżnicowane. Na plantacjach w gruncie większość odmian jest w pełni kwitnienia i w fazie wzrostu zawiązków. Pierwsze odmiany zaczynają dojrzewać. Na truskawkach przyspieszanych mamy już pełnię zbiorów.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Deszczowa pogoda sprzyja presji ze strony chorób grzybowych na plantacjach. Szczególnie szarej pleśni i antraknozy. Zarodniki konidialne grzyba (Botrytis cinerea) trafiają na kwiaty, gdzie dokonują infekcji pierwotnej. Porażone zostają różne organy kwiatu, aż grzybnia przerasta do dna kwiatowego. Takie kwiaty szybko brązowieją i zasychają. Przy sprzyjających warunkach grzyb rozwija się na innych częściach roślin – zawiązkach, dojrzewających owocach i liściach.

Objawy są plantatorom dobrze znane. Najpierw pojawia się niewielka, wodnista plama, która z czasem brązowieje i powiększa swoje rozmiary. Powstaje na niej puszysta grzybnia z zarodnikami konidialnymi.  Przy czym gnicie to nie jedyny problem. Również trwałość pozbiorcza owoców jest znacznie mniejsza.

szara pleśń 2Można zaobserwować, że presja szarej pleśni obecnie jest największa na plantacjach, które były przyspieszane. Z tego względu, że w tym sezonie bardzo często występowały przymrozki, nie można było wykonać zabiegów ochrony w odpowiednich momentach. Sama pogoda też nie sprzyjała – było deszczowo i wietrznie.

Kluczowa jest systematyczna ochrona fungicydowa od momentu, kiedy pojawią się pierwsze kwiaty. Zabiegi należy kontynuować mając na uwadze przede wszystkim rotację preparatów w celu uniknięcia wykształcenia odporności.

Ochrona powinna być dopasowana do fazy rozwojowej odmian na naszych plantacjach. Tam, gdzie plantacje są w pełni kwitnienia lub w fazie wzrostu zawiązków skupiamy się na ochronie zapobiegawczej, ale także interwencyjnej, jeśli zobaczymy pierwsze objawy szarej pleśni. Najczęściej wybierane są preparaty z grupy SDHI. Zabiegi wykonujemy co  5-7 dni. Jeśli warunki są sprzyjające do występowania szarej pleśni i trzeba wykonać zabieg zapobiegawczy na plantacjach, które już owocują, trzeba wybrać preparat z najkrótszym okresem karencji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here