Porzeczki czarne i porzeczki czerwone. Są pierwsze ceny skupu

czarne porzeczki

Oferty zakupu porzeczek czarnych są obecnie bardzo zróżnicowane. To sygnał, że w tym sezonie owoce nie muszą być tak tanie, jak zgodnie przewidywali od wiosny przetwórcy.

Powoli rozpoczynają się zbiory porzeczek czarnych. Przetwórcy praktycznie do ostatniej chwili nie informowali plantatorów o wyjściowych cenach skupu. Mówiło się wręcz o swoistej „zmowie milczenia”.

Nasi rozmówcy, którzy pośredniczą w handlu owocami przemysłowymi informują nas o wyjściowych cenach skupu. Za porzeczki czarne niektóre zakłady oferują wyjściową cenę na poziomie około 2,00 zł/kg. Za porzeczkę czerwoną zaledwie 0,90 zł/kg. Należy przyznać, że szczególnie ta druga stawka jest rażąco niska wobec kosztów produkcji. Zwłaszcza, że mówimy o cenach firm dostarczających owoce.

Warto podkreślić, że mówimy o cenach „sprawdzających”, za ile producenci dostarczą porzeczki. Przyznają to także osoby odpowiedzialne za zakup surowca. W przypadku obu gatunków jesteśmy kluczowymi producentami w Europie. Zatem nie grozi nam masowy import mrożonek z Ukrainy. Równocześnie pojawiają się ponad dwukrotnie wyższe oferty zakupu po 4,00 – 5,00 zł/kg. Podsumowując, w interesie plantatorów jest możliwe wstrzymanie się ze zbiorami i szukanie najbardziej korzystnych ofert ze strony odbiorców.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ceny porzeczek czarnych osiągnęły rekordowe poziomy, przekraczając poziom 9,00 zł za kilogram. Plony były jednak niższe niż w poprzednich sezonach. W efekcie, zdarzało się, że niska wydajność z hektara nie była rekompensowana przez rekordowe ceny skupu. W tym sezonie plantatorzy mówią o jeszcze niższej wydajności, która na Lubelszczyźnie przeważnie nie przekroczy poziomu 2 – 3 ton z hektara.

2 KOMENTARZE

  1. Odkąd pamiętam jak cena porzeczki jest niska to cena soku z porzeczki nie jest już niska. Jak cena porzeczki jest wysoka to już cena soku też jest wysoka. To chory nienormalny kraj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here