Producencie, czy sprzedajesz truskawki poniżej kosztów produkcji?

truskawki w łubiankach

Spadające ceny truskawek w hurcie są idealnym momentem, aby przypomnieć o kosztach produkcji truskawek deserowych. Ale żeby odpowiednio wycenić swój towar, trzeba wiedzieć, ile kosztowała jego produkcja. Skoro ani pośrednicy, ani mroźnie nie dokładają do interesu, to czemu mają to robić producenci?

Koszt wyprodukowania jednego kilograma truskawek wynosi 3,08 zł w przypadku klasycznej uprawy w gruncie. W przypadku upraw przyspieszanych (folia/agrowłóknina) koszt jest nieco wyższy i wynosi 3,59 zł za kilogram. Koszty te mogą być zarówno wyższe i niższe. Wszystko zależy od odmiany, technologii produkcji czy ilości zabiegów często wynikającej z pogody. 

Wielu plantatorów stale zwraca uwagę, że temat ten nie jest dostatecznie często poruszany przez samych plantatorów. Można się spotkać z opiniami, że aby produkcja była opłacalna, to cena skupu truskawki przemysłowej z szypułką powinna wynosić 5,00 zł/kg. Natomiast cena skupu truskawek bez szypułki 7,00 zł/kg. Temat ten jest obecnie równie aktywnie dyskutowany ponieważ w najbliższych dniach rozpocznie się skup truskawek dla przemysłu przetwórczego.

Wówczas po odjęciu (rosnących) kosztów produkcji plantator zarabia około 2,00 złotych na kilogramie. Jest to niewątpliwie uczciwa marża dla tego, kto ponosi największe koszty i największe ryzyko w całym łańcuchu dostaw. 

Najniższe ceny sprzedaży truskawek na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie spadły 3 i 4 czerwca nawet do 6 – 7 zł za łubiankę. Dodając koszty związane z przyjazdem na rynek jest to sprzedaż poniżej kosztów produkcji, co spotyka się z ostrą krytyką producentów z pozostałych regionów kraju. 

 

Źródło wyliczeń: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego 

7 KOMENTARZE

  1. Ale jeśli coś się nie opłaca to nie produkuj ! Ludzie w mieście też niemaja pieniędzy aby tak drogo płacić. Truskawka jest droższa niż owoce egzotyczne! To jest absurd. Jedynym ratunkiem dla konsumentów jest export tańszych owoców truskawki.

  2. Rolnik czyli producent nie zarabia !!!
    A za to wszyscy inni po kolei pośrednictwo zanim trafi do sklepu . Od producenta wszyscy by brali za darmo . A idź rób posadz pielęgnuj kto ci broni mieszczuchu jeden z drugim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię