Przygotowanie gleby przed sadzeniem truskawek. Sposoby na dobry start plantacji

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Albert Zwierzyński i Jarosław Barszczewski

Odpowiednie przygotowanie gleby to podstawa sukcesu każdej plantacji. Jakie są kluczowe aspekty przygotowania stanowiska pod uprawę truskawek? Jak w prosty i szybki sposób uzupełnić składniki pokarmowe w glebie? Sprawdź, jak zapewnić sadzonkom dobry start, rozwój mocnego i zdrowego systemu korzeniowego oraz plonowanie na wysokim poziomie. Wszystko bowiem sprowadza się do tego, aby plantacja przyniosła zysk.

Odchwaszczanie i uprawa gleby przed sadzeniem truskawek

Pierwszym krokiem w przygotowaniu stanowiska jest odchwaszczenie pola, na którym będzie zakładana plantacja. Albowiem po posadzeniu młodych roślin możliwości zastosowania herbicydów są ograniczone.

Warto też pomyśleć o odpowiednim przedplonie. Ze względów fitosanitarnych korzystne będzie wysianie przed truskawką gorczycy, gryki lub owsa (solo lub w mieszance).

Następnie, należy doprowadzić glebę do odpowiedniej struktury. Pewnym utrudnieniem może być jednak praca z narzędziami rotacyjnymi w okresie suszy. Grozi to bowiem nadmiernym pyleniem gleby, co może skutkować jej przesuszeniem. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie wału uprawowego. Przyspieszy on osiadanie gleby, zapobiegając jej nadmiernemu przesuszeniu.

Jak przygotować glebę przed sadzeniem truskawek?

Oprócz odpowiedniego podejścia do podlewania już posadzonych sadzonek – czy to frigo, czy doniczkowanych – plantator może dodatkowo wspomóc rozwój zdrowego systemu korzeniowego truskawek, stosując odpowiednie biostymulatory. W tę strategię doskonale wpisują się preparaty HUMIK i ASKAN.

HUMIK to nawóz organiczno-mineralny bogaty w kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy. Poprawia właściwości gleby poprzez wzbogacenie jej życia mikrobiologicznego oraz pozytywnie wpływa na wzrost, rozwój i aktywność systemu korzeniowego roślin uprawnych. Dzięki zastosowaniu nawozu podczas sadzenia młodych truskawek, ich system korzeniowy rozwija się szybciej i intensywniej.

Dodatkowym wsparciem dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego jest ASKAN. Jest to nawóz azotowo-potasowy NK 6,2-6 z dodatkiem mikroelementów. W składzie znajdziemy również aminokwasy, płynny ekstrakt z drożdży oraz wyciąg z alg brunatnych, a także dodatek mocznika. Ta unikatowa kompozycja zapewnia zrównoważony wzrost i rozwój rośliny, działając również stymulująco w okresach stresowych.

Uzupełnienie składników pokarmowych w glebie przed sadzeniem truskawek

W przygotowaniu pola pod plantację truskawki istotne jest wapnowanie i doprowadzenie pH gleby do poziomu optymalnego dla truskawek (6,5-7,2). Po uregulowaniu odczynu gleby można zastosować nawożenie. Oczywiście robimy to (podobnie jak regulację pH) w oparciu o aktualne wyniki analizy gleby!

Idealnym wyborem, który pozwoli w krótkim czasie uzupełnić składniki pokarmowe w glebie, jest FERTIMAX COMPLEX. Jest to wieloskładnikowy nawóz NPK 12-11-18 z magnezem, siarką i mikroelementami. Dzięki temu, że jego granule mają właściwości higroskopijne, łatwo chłonie wilgoć z otoczenia (np. z gleby) i w krótkim czasie rozpuszcza się, uwalniając do strefy korzeniowej składniki dostępne dla roślin.

Ponadto FERTIMAX COMPLEX cechuje się bardzo wyrównaną granulacją. Mianowicie 95% granul mieści się w przedziale 2-5 mm wielkości. Zapewnia to optymalne pokrycie gleby i pozwala na prostą aplikację z wykorzystaniem przystawek i aplikatorów zamontowanych na różnych urządzeniach do uprawy gleby. Dodatkowo niebieski kolor granuli ułatwia identyfikację nawozu.

O tym warto wiedzieć przed sadzeniem truskawek

Powyższe cechy FERTIMAX COMPLEX pozwalają na stosowanie mniejszych dawek nawozu rozłożonych na kilka aplikacji. Korzystnie jest też wymieszać nawóz z glebą na głębokość do 20 cm. Warto dodać, że FERTIMAX COMPLEX nie zawiera chlorków, ani innych pierwiastków balastowych, jest więc bezpieczny dla roślin wrażliwych.

Podsumowując, dobre przygotowanie gleby przed sadzeniem truskawek to fundament płożony pod późniejszą produkcję owoców. Bez tego nie zapewnimy truskawkom rozwoju mocnych korzeni i zdrowych, silnych roślin. To zaś w ostatecznym rozrachunku przełoży się na wielkość i jakość plonu. Stosowanie preparatów HUMIK, ASKAN i FERTIMAX COMPLEX jest zatem trafionym wyborem, jeśli chcemy odnieść sukces w uprawie truskawek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here