Rusza skup malin w Serbii. Wyjściowa cena jest krytykowana

maliny

Pierwsze, wyjściowe ceny skupu malin w Serbii są niższe od tych wstępnie ustalanych przez ostatnie tygodnie. Plantatorzy nie kryją rozczarowania.

Pierwsze mroźnie rozpoczynają skup malin do przetwórstwa na Bałkanach. W Serbii wybrane firmy rozpoczynają tegoroczny sezon od 200 dinarów za kilogram brutto (7,64 zł/kg). Zatem jest to stawka o 1/3 niższa od ustaleń między związkami i mroźniami na start tego sezonu.

Producenci malin negatywnie patrzą również na 60-dniowy termin płatności za dostarczone owoce. W sieci nie brakuje komentarzy serbskich plantatorów, które wyrażają ich zdenerwowanie… Jeśli wierzyć wcześniejszym zapewnieniom związków zawodowych, w przypadku, gdy cena nie zmieni się, będą organizowane strajki.

Nadal mówimy jedynie o kilku zakładach przetwórczych w skali kraju. Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia skupu truskawek w Polsce, nie jest to jeszcze pełny obraz rynku. Z drugiej strony tamtejsi przetwórcy mogą również „sprawdzać” plantatorów, czy za wymienioną stawkę będą dostarczać maliny… Tak czy inaczej, w najbliższych dniach rynek zweryfikuje rzeczywistą wartość surowca do mrożenia.

źródło: www.agropress.org.rs

7 KOMENTARZE

  1. tutaj to wiekszosc wpisow pisza handlarze i przetworcy niech sie przejada po sadach i zobacza ile jest faktycznie towaru…jednym słowem wisnia w tym roku TRAGEDIA!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here