Sezon 2025 na plantacjach truskawek zaczyna się już dziś – Albert Zwierzyński [Video]

Albert Zwierzyński

Czy plantacje truskawek należy skosić po zbiorach? Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) omawia korzyści, jakie płyną ze skoszenia naszych plantacji oraz podaje przykłady działań, dzięki którym już dziś zbudujemy przyszłoroczne plony.

 

Ekspert radzi, że jeśli w sezonie obserwowaliśmy dużą presję chorób i szkodników na naszej plantacji, to liście należy skosić i usunąć. Dzięki temu mamy możliwość dotrzeć ze środkami ochrony roślin do karpy, co zwiększy skuteczność naszych działań.

Równie ważne jak aspekty fitosanitarne jest odżywienie roślin. Albert Zwierzyński zaznacza, że zbierając owoce „wynosimy” razem z nimi składniki pokarmowe. Zatem konieczne jest ich uzupełnienie. Ponadto po skoszeniu, rośliny muszą odbudować masę liściową i chcemy, aby słoma szybko przeszła proces mineralizacji. Odpowiedzią na te zagadnienia jest nawożenie azotem.

Równie ważne są zabiegi przeciwko głównym szkodnikom. Doradca podkreśla, że inwestycje, które teraz wykonamy na plantacjach, będą widoczne w przyszłorocznym plonie. Tak naprawdę sezon truskawkowy 2025 zaczyna się już teraz. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here