Skup truskawek rusza w sobotę. Znamy wyjściowe ceny

skup truskawek

Pod koniec tygodnia rusza skup truskawek w skali całego kraju. Sezon jest tak samo wczesny, jak w pamiętnym roku 2018. Niestety, na razie wygląda na to, że wyjściowe ceny najprawdopodobniej będą zbliżone do kosztów produkcji. 

Równo tydzień temu ruszył skup truskawek dla przetwórstwa. Mówimy tu o rejonie Czerwińska nad Wisłą. Wyjściowe ceny wynosiły zaledwie 2,20 zł/kg. Następnie nieco wzrosły do 2,50 i 2,80 zł/kg. Chociaż mówimy o truskawkach z szypułką są to ceny rażąco niskie wobec dzisiejszych kosztów produkcji.

Większość firm rozpoczyna skup w sobotę 25 maja. Owoce zaczną dostarczać na punkty skupu plantatorzy w zagłębiu grójeckim, w okolicach Bielin w woj. świętokrzyskim czy na Lubelszczyźnie.

Jeszcze nie znamy dokładnych stawek, od jakich przetwórnie rozpoczną sezon. Niemniej udało nam się dowiedzieć od zakresie od 4,00 do 4,50 zł/kg. Nadal są to stawki poniżej kosztów produkcji… Chodzi o owoce bez szypułki. Jak przekazują nam przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem to właśnie widełki cenowe, o których rozmawiają z mroźniami.

Zdaniem producentów podaż owoców będzie w tym roku ograniczona, co ma skutkować wzrostem cen na skupach. Najbliższe tygodnie pokażą, co zrobią krajowe i zagraniczne firmy przetwórcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here