Wyjściowe ceny skupu porzeczek 2024. To jest właśnie wolny rynek

zbiory

Wyjściowe ceny skupu porzeczek są bardzo zróżnicowane, ale tak naprawdę to bardzo dobra informacja. Od jakich stawek starują przetwórnie?

Małe zbiory i wysokie oczekiwania cenowe

Oczekiwania cenowe przed tegorocznym sezonem porzeczkowym są bardzo wysokie, ponieważ z powodu przymrozków wyjątkowo słabo zapowiadają się zbiory. Obecna sytuacja w zakładach przetwórczych to wreszcie przykład działania wolnego rynku. Takiego początku sezonu życzymy sadownikom w przypadku każdego gatunku owoców.

Dlaczego? Ponieważ każdy zakład startuje od innej ceny, a ponadto są one dość zróżnicowane, co potwierdza, że każda z firm ma inny popyt i obiera własną strategię zakupową. Z drugiej strony przypomnijmy sobie ubiegłoroczne ceny wiśni, gdy na setkach punktów skupu w kraju cena kilograma różniła się o 10 groszy…

Wyjściowe ceny skupu porzeczek 2024

Ceny porzeczek są obecnie bardzo zróżnicowane. Zarówno czarnych, jak i czerwonych. Zakłady przetwórcze chcą kupić je jak najtaniej, więc oferują na początku sezonu najniższe ceny. Plantatorzy liczą, że stawki będą zweryfikowane przez podaż już na początku przyszłego tygodnia.

Skontaktowaliśmy się z przedsiębiorcami i dużymi plantatorami. W przypadku porzeczek czarnych na mrożenie, trzy zakłady na Podkarpaciu oferują dziś kolejno 5,00 / 5,50 / 6,00 zł/kg. Z kolei dwa zakłady w województwie lubelskim oferują 3,40 i 3,50 zł/kg.

Plantatorzy informują, że pierwsze partie sprzedali już za 6,00 i 7,00 zł/kg. W tym wypadku owoce z Lubelszczyzny odbierają firmy oddalone o kilkaset kilometrów.

Jeśli chodzi o porzeczki czerwone, potwierdziliśmy trzy wyjściowe ceny na poziomach 1,20 / 1,50 i 2,00 zł/kg. W przypadku tego gatunku również mówi się o dużym popycie oraz, że ceny mogą przekroczyć 3,00 zł/kg. Przypomnijmy, że dwa ostatnie sezony charakteryzowały się „głodowymi” stawkami na poziomie 0,50 zł/kg, które doprowadziły do karczowania plantacji.

Oczekiwania plantatorów są wysokie i równie zróżnicowane. Niektórzy chcą sprzedać porzeczki zebrane w skrzynkę po 6,00 – 8,00 zł/kg. Inni oczekują 10, 12 czy nawet 14 zł/kg. W najbliższych dniach rynek zweryfikuje te oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here