Wyższe ceny truskawek to wznowienie importu z Grecji, ale skala jest mała

truskawki polskie

Okazuje się, że popyt na truskawki jest na tyle wysoki, że importerzy wznowili import z Grecji. Skala jest ułamkiem tej sprzed miesiąca, ale mimo tego niepokoi plantatorów.

Wznowienie handlu truskawkami z Grecji

W ostatnich dniach ceny truskawek wzrosły. Nie będziemy dziś poruszać przyczyn mniejszej podaży, ale jej skutki. Na rynkach hurtowych w przypadku owoców wysokiej jakości mówimy dziś o cenach powyżej 10,00 zł/kg (ponad 20,00 zł za łubiankę). Po takich cenach zawierane są również transakcje w gospodarstwach.

Niesłabnący popyt doprowadził do tego, że importerzy zdecydowali się wznowić import z Grecji. Informują nas o tym plantatorzy, którzy wczoraj i dziś sprzedają swoje truskawki na rynku w Broniszach. To właśnie tam już wczoraj dotarły pierwsze ciężarówki z owocami z Południa.

truskawki greckie
Greckie truskawki na rynku w Broniszach

Jak to wpłynie na ceny?

Nasi rozmówcy, w tym wypadku hurtownicy, potwierdzają te doniesienia. Twierdzą jednak, że skala jest bardzo mała. Musimy pamiętać, że sezon w Grecji jest już w ostatniej fazie, więc „nowy” import raczej nie obniży cen krajowych truskawek. Być może zahamuje wzrosty cen na jakiś czas, ponieważ nieco wzrośnie podaż. Dziś owoce z południa kontynentu można kupić po 60 zł za 5 kg, czyli po 12,00 zł/kg. Jak widać nie jest to stawka konkurencyjna do polskich owoców. Zatem gwałtowny spadek cen jest bardzo mało prawdopodobny.

Wysyp owoców z gruntu i koniec importu

Importerzy co roku zaprzestają zakupów z południa, gdy na rynku rośnie podaż krajowych owoców i szybko spadają ceny. Dzieje się to zazwyczaj na początku wysypu owoców z nieprzyspieszanego gruntu. W tym sezonie ostatnie partie truskawek z południa (przede wszystkim z Grecji) były w ofercie do 27 maja.

Jak pamiętamy, wówczas ceny krajowych owoców były najniższe. Spadły do 4,00 – 4,50 zł/kg a nawet mniej. Jak widzimy, aktualne stawki dochodzące nawet do 30,00 zł za łubiankę były dostatecznie silnym impulsem do wznowienia handlu z greckimi plantatorami. Niemniej skala zjawiska nie jest duża w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here