Znaczące spadki cen skupu malin. Czemu do nich doszło?

glen skup

Zdaniem plantatorów, dzisiejsze spadki cen to odpowiedź przetwórni z zagranicznym kapitałem na rządowy mechanizm skupu malin. Owoce pierwszej klasy staniały od wczoraj o 50 – 80 groszy na kilogramie.

Już około południa plantatorzy otrzymywali pierwsze informacje, że dziś ceny skupu malin mogą być znacznie niższe niż wczoraj. Tradycyjnie około godziny 17:00 docierały do nas potwierdzone informacje o znacznie niższych stawkach. Jak to zazwyczaj bywa na polskim rynku owoców miękkich, nie sposób znaleźć rynkowej przyczyny omawianego zjawiska.

W przypadku malin pierwszej klasy na mrożenie mówimy o obniżkach na poziomie od 0,50 do 0,80 zł na kilogramie. To dużo, zważywszy na tegoroczną koniunkturę na rynku. Na przykładowym punkcje skupu w okolicy Urzędowa, w czwartek obowiązywała stawka 5,70 zł, a dziś 4,70 zł za kilogram. Mówimy więc o spadku aż o 17,5% w dwa dni. W okolicach Kraśnika najczęściej spotkamy się z cenami od 4,50 do 4,70 zł/kg.

Wczoraj w zagłębiu kraśnickim oficjalnie ogłoszono rządowy skup malin. Niestety, sekretarz stanu, Rafał Romanowski nie zdradził zbyt wielu szczegółów mechanizmu. Plantatorzy nie mają natomiast wątpliwości, że dzisiejsze ceny to odpowiedź zachodniego kapitału na próby ingerencji w rynek. Ponadto rozpowszechniane są informacje, że po niedzieli stawki spadną jeszcze bardziej.

6 KOMENTARZE

  1. Czemu redakcja nienapisze ze sciagaja maline z ukrainy ?przetwornie dostaly dofinansowania na rozbudowe chlodni lub rozbudowe lini . to czemu jest skupywana malina z ukrainy? tak jak i zboza i reszta ?

  2. Znaczące spadki gdzie . Na skupach interwencyjnych ceny się utrzymały w granicach u Smiecha co kupuje dla Kabako extra 5.7 a 2 klasa 5.3 . A że firmy niemieckie których jest 90% płacą 4.5 to tak piszecie ze ceny spadają

  3. Sadownicy też dostali dofinansowanie a zatrudniają Ukraińców zamiast Polaków???czemu???
    Bo są tańsi????brawo….malina z ukrainy tez jest tańsza od polskiej dlatego jest kupowana …

  4. Nikt już nie kupuje z ukrainy bo jest zakaz odgórny firmy obsraly zbroje i dobrze. Ceny spadły bo dohler i dziewczyny z austria juice plus real się dogadały że obniżają a większość Polskiej maliny tam właśnie trafią niby real Polski ale poszedl w kumy z Niemcami jedyne gdzie się ceny utrzymały to w Opolu lub i granicach potwierdzine info

  5. To są klasyczne dożynki polskiego rolnictwa i polskich przedsiębiorców! Wszystkie partie telewizyjne oraz ludzie z nimi związani są do zagospodarowania co najwyżej w zakładach komunalnych lub jako wolontariat na Ukrainie! My, zwykli, normalni ludzie wiemy gdzie leży przyczyna i nie zapomnimy podczas wyborów! To jest to czego ONI boją się najbardziej!

  6. Stary a co się dziwisz, jak Ukraina ma dwóch prezydentów a Polska żadnego co widać po obchodach rzezi wołyńskiej, poza tym firmy się rozbudowują bo muszą przyjąć wszystko z upadliny oczywiście przez odpowiednich pośredników z ramienia partii…. koledzy muszą się dorobić milionów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here