Rusza skup malin przemysłowych
W ostatnią sobotę – a więc zgodnie z tradycją – ruszył skup malin. W kraśnickim zagłębiu malinowym pracę zaczęły liczne firmy. Oczywiście nie wszystkie, największe zakłady rozpoczną sezon z niedużym opóźnieniem, gdy podaż będzie odpowiednio duża dla zaspokojenia ich możliwości produkcyjnych. Z drugiej strony mamy zbiory, które oceniane są na jeszcze niższe od ubiegłorocznych.
Jeden z plantatorów przysłał nam symboliczne zdjęcie tablicy przed jednym z punktów skupu w gminie Urzędów. Tablica ma już swoje lata i jest słabo czytelna. Niemniej w sobotę plantatorzy dostarczyli pierwsze większe partie po:
- 12,00 zł/kg za malinę klasy ekstra na mrożenie
- 10,00 zł/kg za malinę klasy 1 na mrożenie
- 9,00 zł/kg za malinę poza wyborem na tłoczenie
Wyjściowe ceny poniżej oczekiwań
O stawki zapytaliśmy w ankiecie plantatorów. W momencie publikacji wzięło w niej udział 60 osób. Oceniając wyjściowe stawki, zdecydowana większość wybrała opcję „poniżej oczekiwań” (85,7%). Kilka osób stwierdziło, że ceny są nieporozumieniem.
Z rozmów z przetwórcami wynika, że po raz kolejny mamy do czynienia z tą samą strategią. Sezon zaczyna się od jak najniższych stawek z perspektywą wzrostów, aby średnia cena dawała zarobić na mrożonych owocach. Równocześnie dowiadujemy się o poziomie, którego w przypadku podwyżek branża ma nie przekraczać. O tym powinien jednak zdecydować rynek, a nie zakulisowe ustalenia...
