2024 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Dla sadownictwa to raczej nic dobrego

susza

Cały rok 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów w Polsce. Dla branży sadowniczej to nic dobrego, choć można dostrzec też jakieś korzyści.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumowuje cały 2024 rok. Według wstępnych analiz, 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na terenie całego naszego kraju. Najcieplejszym miastem był Wrocław ze średnią temperaturą 12,1 °C. Natomiast największa anomalia temperatury dotyczy Warszawy +2,7°C.

  • rosahumus agrosimex gleba

Wyższe koszty przechowania

Dane meteorologiczne są „twardym” potwierdzeniem tego, czego doświadczyli producenci owoców w 2024 roku oraz tego, co może ich czekać. Coraz cieplejsze miesiące zimowe to przede wszystkim większe zużycie energii elektrycznej przez osprzęt chłodniczy. Przy rosnących cenach energii oraz perspektywie ich całkowitego odmrożenia, przyszłość nie wygląda dobrze.

Przechowanie jabłek i gruszek prawdopodobnie stanie się bardzo kosztowne, nawet dla tych sadowników, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne. Jak zachowa się rynek? Tu możemy już tylko spekulować, niemniej raczej będzie bardziej niestabilny.

integrowana produkcja związek polsie odmiany promocja

Wczesny start wegetacji

Na drugiej grafice widzimy doskonale przyczynę wczesnego startu wegetacji w 2024 roku. Średnia temperatura w lutym była w zagłębiu grójeckim o ponad 6 stopni wyższa niż w poprzedniej dekadzie. Dużo cieplejszy niż w przeszłości był również marzec. To kolejne efekt coraz wyższej temperatury w Polsce, który niesie znane zagrożenie – straty przymrozkowe.

Razem ze wzrostem średnich temperatur, meteorolodzy informują o wzroście ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Niewykluczone, że późnowiosenne przymrozki będą bardziej dotkliwe. To samo dotyczy gradobić, wichur, susz i nawalnych opadów deszczu.

Korzyści wyższych temperatur?

Nawet w tym wypadku dostrzeżemy pewne korzyści. Są to przede wszystkim niższe koszty ogrzewania domów. Poprawiają się także warunki do uprawy niszowych dotychczas gatunków sadowniczych, takich jak morele, brzoskwinie czy nektaryny. Coraz lepsze są także warunki dla uprawy winorośli, która z roku na rok zyskuje na popularności w Polsce.

temperatury

temperatury miesiące

źródło: www.modele.imgw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here