Ceny śliwek 2020 – Bronisze w fiolecie – 11.08.2020

Cacanska Lepotica ceny

Sezon śliwkowy w pełni. Obecnie trwają zbiory Cacanskiej Lepoticy. Ceny śliwek u lokalnych pośredników wynoszą około 1,50 – 1,70 zł/kg. Natomiast na rynku hurtowym stawki są niższe – w momencie dużej podaży producenci decydowali się na sprzedaż nawet w cenie 1,00 zł/kg.

Z dnia na dzień spadają ceny śliwek. Jeszcze wczoraj odmianę Cacanska Lepotica w rozmiarze + 32 mm można było sprzedać w lokalnych grupach producenckich w cenie około 1,70 zł/kg (mazowieckie), dziś jednak stawki spadły na 1,50 zł/kg. Przypomnijmy, że cena wyjściowa jeszcze na początku ubiegłego tygodnia wynosiła 2,30 – 2,50 zł/kg.

Podaż śliwek na rynku hurtowym w Broniszach jest duża, co skutkuje obniżką cen. Niestety, przyczyniają się do tego sami sadownicy, którzy decydują się sprzedać owoce znacznie taniej, po to by nie wrócić do domu z towarem. W efekcie, wczoraj Cacanska Lepotica niższej jakości sprzedawana była nawet po 1,00 zł/kg.

Producenci mówią, że wjeżdżając na rynek i widząc bardzo duże ilości śliwek, podświadomie zaczynają martwić się o zbyt. I stąd zaniżanie ceny. 

Mamy obecnie do czynienia z dołkiem cenowym. Jednak wielu producentów decyduje się na przechowanie śliwek w chłodniach i przeczekanie trudnego momentu, dlatego jest nadzieja, że chwilowy wysyp niedługo się skończy. 

4 KOMENTARZE

  1. Sadzic I jeszcze raz Sadzic bo nas wypra Z rynku. Licza sie ha na papierze nie zysk. Zmowy cenowe chlopaki udpokoje was to fikcja pojezdzic radze po polsce nie tylko swoj koniec boss, zamiast zboz Sadzi sie Teraz bo ma sasiad a potem placz Nawet po mrozach w tym Roku. Radze pomyslec troche.

  2. W Polsce sprzedaż hurtowa mrożonych owoców i koncentratu jest zdecentralizowana ,poza giełdą, w odróżnieniu od krajów „cywilizowanych”
    To czyni niekontrolowany proces koniunkturalnych wykupów stanowienia cen przez silne finansowo obce firmy -spekulujące i dzikiej konkurencji. Państwo w sytuacjach krytycznych nie ma żadnych możliwosci interwencji – np kredytowania okresowo „zapasów”.
    Po tym sezonie jest ten problem. juz widoczny,pasywnym zachowaniem przetwórców ich
    „polityką” cenową
    Giełda to nowoczesny sposób kontroli rynku , stymlowana podazy i popytu – wyreczaja nas-głównych poducentów światowych – obcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here