Gruszki deserowe i przemysłowe – aktualne ceny, 17.10.2023

Okres największej podaży krajowych gruszek związany ze zbiorami mamy już za sobą. W związku z tym ceny na rynkach hurtowych nieco wzrosły. W jakich cenach sadownicy sprzedadzą dziś swoje gruszki?

Aktualne, hurtowe ceny gruszek – 17.10.2023

Na rynku w Broniszach 20-kilogramowa skrzynka Konferencji oferowana jest najczęściej od 80,00 do 90,00 złotych (4,00 – 4,50 zł/kg). Owoce niższej jakości to przeważnie 50,00 – 60,00 zł, czyli 2,50 – 3,00 zł/kg. Zatem notujemy wzrosty względem stawek z przełomu września i października. Wówczas 4,00 zł/kg było maksymalną ceną za owoce absolutnie najwyższej jakości, a podaż była znacznie większa.

Nadal znaczącą część oferty stanowią gruszki importowane z Belgii i Holandii. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę przy losowym aucie sprzedającego z „drugiej ręki”. Owoce za niemal 100 zł zawsze są oferowane w nowej, jasnej skrzynce, która wyłożona jest nowym, białym papierem. Dobrze byłoby, gdyby sadownicy w identyczny, albo nawet lepszy sposób podchodzili do prezencji swoich owoców najwyższej jakości. Jednak tu pojawia się problem opłacalności, ale to temat na odrębne rozważania. 

 

Ceny gruszek za wagę w skrzyni

W odróżnieniu od jabłek, stawki oferowane za gruszki są znacznie bardziej zróżnicowane. Podczas, gdy setki ofert zakupu Red Jonaprinca powyżej 70 mm to w całym kraju różnica zaledwie 30 groszy to w przypadku gruszek poszczególne oferty to różnice rzędu 50 groszy i więcej. 

Kupujący oferują w Polsce za każdy kilogram w skrzyni od 2,80 do 3,00 zł/kg. Bez większych problemów można uzyskać wyższe ceny, jak 3,50 zł/kg, jednak jedynie oferując topową jakość. Oferty sprzedaży w tym przypadku wahają się od 3,00 do 4,00 zł za każdy kilogram.

Jeśli chodzi o kupujących na zachodzie to również tam obserwują oni wzrosty cen. Sadownicy oferują ograniczone ilości i czekają, aż przekroczona zostanie „psychologiczna” bariera 1 euro za kilogram (4,44 zł/kg)

Stale kupowane są również gruszki przemysłowe do kilku celów. Po pierwsze na soki – przeważnie po 0,70 zł/kg. Następnie, w znacznie mniejszych ilościach na obieranie, suszenie oraz do produkcji alkoholi. W tych trzech przypadkach niższej jakości owoce odmiany Konferencja można sprzedać od 1,00 do 1,40 zł/kg.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here