Idared już nie jest królem polskich sadów. Mamy nowego lidera!

Mamy kolejne dane dotyczące prognoz zbiorów jabłek i gruszek w 2022 podane dziś przez WAPA. Ile ton poszczególnych odmian zbierzemy? Okazuje się, że mamy nowego lidera, jeśli chodzi o produkcję w polskich sadach.

Jak już dziś przekazywaliśmy WAPA wyliczyła, że zbierzemy w tym sezonie 4, 495 mln ton jabłek. To znacznie więcej niż szacunki przekazane przez GUS, które zakładają, że nasza produkcja wyniesie 4,2 mln ton.

Według WAPA zbierzemy o 15% więcej Gali niż w ubiegłym roku, czyli 390 tys. ton. Glostera będzie o 30% mniej niż rok temu i zbiory tej odmiany wyniosą 140 tys. ton. Golden Deliciousa również będzie więcej. Podobnie jak w przypadku Gali o 17%, czyli 420 tys. ton.

Bardzo podobna ma być produkcja Idareda. Według Stowarzyszenia zbiory będą na poziomie 430 tys. ton, co oznacza spadek produkcji o 7 % względem ubiegłego roku. Szampiona zbierzemy 440 tys. ton.

Niekwestionowanym liderem jest natomiast Red Jonprince i to tej odmiany zbierzemy w naszych sadach najwięcej. Wzrost produkcji w tym przypadku wynosi 34%, a zbiory określono na poziomie 470 tys. ton!

Za przekazane informacje dziękujemy firmie AgroFresh, która jest obecna na Prognosfruit 2022

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here