Ile jabłek zbierze Ukraina? Są pierwsze prognozy

Gala must

Przetwórcy czekają na prognozy zbiorów jabłek w Polsce, a tymczasem pojawiają się pierwsze wypowiedzi i prognozy na temat tegorocznych zbiorów na wschodzie. Jabłek będzie mniej i mają być droższe.

Mniej jabłek i gruszek na wschodzie

Chociaż temat prognoz zbiorów jest poruszany przez sadowników to nikt jeszcze nie wypowiada się w mediach branżowych i nie szacuje, czy zbierzemy 2,0; 2,5 czy 3,0 miliony ton jabłek. Owoców będzie znacznie mniej, to nie ulega wątpliwości. W Polsce pierwsze oficjalne szacunki poda pod koniec lipca GUS.

Z kolei o pierwsze prognozy pokusili się ukraińscy eksperci. Jeden z tamtejszych doradców w oparciu o lokalne raporty szacuje, że zbiory jabłek i gruszek na Ukrainie będą o 30% niższe niż przed rokiem. Wynika to z przymrozków, które choć kilkukrotnie i lokalnie to jednak dotknęły całego kraju. Wyjątkiem jest rejon Zakarpacia.

W 2023 roku ukraińską produkcję jabłek oceniano na 1,1 miliona ton. Połowa tego wolumenu trafiła do przetwórstwa. Zatem po odjęciu 30% otrzymujemy poziom około 770 tysięcy ton.

…a ceny będą wyższe

Tamtejsi sadownicy i doradcy podkreślają, że w tym sezonie odsetek owoców z wadami po przymrozkach będzie wyjątkowo duży. Jak doskonale wiemy z lustracji naszych sadów, w Polsce będzie tak samo. Deformacje takie jak „obrączki” czy „lizaki” i liczne ordzawienia są w tym sezonie wyjątkowo częste.

Ponadto ukraiński ekspert (Wasyl Bondarowski, szef spółki Biochem Agro) pokusił się także o prognozy cen. W jego opinii mniejsze plonowanie będzie skutkowało wyższymi cenami. Jabłka wczesnych odmian mają kosztować powyżej 4,20 zł/kg (20 UAH/kg), a późnych – powyżej 1,40 – 1,80 zł/kg (14 – 18 UAH/kg).

źródło: www.agrotimes.ua

2 KOMENTARZE

  1. Gdybyśmy mieli mądrych rządzących i szeroki handel z Rosją to wszystko by kupili a na dodatek mielibyśmy tańsza ropę a nie ropę Rosyjska ale przez pośredników. Mamy wszyscy tych pośredników zarabiających na nas.

  2. Zamilcz ruska onuco i wspieraj Ukrainę ….przyjmij uchodźców pod swój dach i wpac parę tysięcy USD za te bluźnierstwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here