Ile kosztowały jabłka 100 lat temu?

malinowka

Często sadownicy wspominają historyczne ceny jabłek. Ze szczególnym sentymentem wspominane są ceny z czasów PRL czy jeszcze z lat 90-tych. Ile trzeba było zapłacić za kilogram jabłek ponad 100 lat temu?

Poniższa ceduła (cennik) pochodzi z tygodnika „Ogrodnik” z 1912 roku. Zatem ma już 109 lat. Czasopismo było wydawane w Warszawie, która wówczas należała do zaboru rosyjskiego. Hurtowe ceny były podawane w rublach za pud (dawna rosyjska jednostka wagi). 1 pud to 16,4 kilograma. Fakt ten nieco komplikuje obliczenia. Pamiętajmy, że produkcja jabłek wówczas była bardzo mała, a same owoce były towarem luksusowym. Powszechne były jabłka z których wykrajano nadgnite lub chore części. Nie było to wówczas niczym dziwnym.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

Jak widzimy jabłka deserowe kosztowały od 3,00 do 8,00 rubli za jeden pud. Zatem kilogram jabłek deserowych w pierwszym wyborze płacono od 18 do 48 kopiejek. Jak zatem przeliczyć podane niżej wartości na dzisiejsze złotówki? Jest to niezwykle trudne po pierwsze dlatego, że znacząco spadła siła nabywcza pieniądza. Po drugie mamy do czynienia z dwoma walutami i 109 latami równicy. Po trzecie rubel był oparty na złocie, a dziś płacimy pieniądzem fiducjarnym.

Dlatego możemy jedynie w ramach historii i ciekawostki sadowniczej przeliczyć ówczesną wartość jabłek do dóbr, jakie wówczas można było za tę wartość nabyć.

Zatem 109 lat temu kilogram najdroższych jabłek był wart tyle, obiad w dobrych, warszawskich restauracjach (50 kopiejek). Była to również dzienna stawka niewykwalifikowanego robotnika w Warszawie w 1910 roku.

Średnio jabłka deserowe kosztowały 5 rubli za 16,4 kilograma, czyli nieco więcej niż dzisiejsza skrzynka „uniwersalka”. Starsi czytelnicy zapewne pamiętają 5 rublowe, złote monety z czasów PRL, tak zwane „świnki”. Moneta to 4,3 grama złota. Dziś to wartość 989 naszych złotówek. Chociaż niemal 1000 zł za skrzynkę jabłek robi wrażenie to ostatnie porównanie należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę.

źródło: Archiwalne wydania tygodnika „Ogrodnik” / www.sekretywarszawy.pl

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here