Kiedy rozpocznie się zbiór wiśni?

zbiór wisni

Jesteśmy w przededniu sezonu wiśniowego. Pierwsze mroźnie planują rozpocząć produkcję lada dzień, chociaż nadal nie potrafią się dokładnie określić. Niemniej do pełni zbiorów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać…

Obecnie sadownicy rozpoczynają zbiory wczesnych wiśni. Zrywane są odmiany takie jak Debreceni, Groniasta, Kelleris czy Pandy. Owoce są kierowane w większości na rynki hurtowe. Kilogram jest sprzedawany najczęściej po 5 zł, co daje 15 zł za 3 kilogramową łubiankę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wiśni przemysłowych. Do zbiorów Łutówki musimy poczekać (w zależności od regionu) co najmniej tydzień.

Pierwsi przedsiębiorcy chcą rozpocząć skup wiśni już jutro (14.07) lub w sobotę. Niestety, mroźnie nie potrafią się określić, kiedy dokładnie rozpoczną produkcję. Wobec tego skupy będą zmuszone do kupowania wiśni „do chłodni”. Wszystko będzie zależało od skupowanych ilości surowca. W zależności od tego będzie planowana produkcja. Pamiętajmy, że plonowanie wczesnych, słodkich odmian jest na przeciętnym lub niskim poziomie.

Wyjściowe ceny za kilogram wiśni na mrożenie wyniosą najprawdopodobniej 1,60 – 1,70 zł za kilogram. Po kilku dniach od rozpoczęcia wiśniowego sezonu, zakłady rozpoczną tłoczenie wiśni. Wówczas znane będą ceny skupu za kilogram surowca na koncentraty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here