Kolejna klęska we Włoszech

Kolejna klęska we Włoszech
Fot. FreshPlaza.com

Burze, oberwania chmury i gradobicia nawiedziły w ostatnich dniach sadowników we Włoszech w rejonie Apulii, a prognozy na najbliższe dni znów mówią o opadach deszczu. Zdecydowanie ostatnie tygodnie nie rozpieszczają włoskich rolników.

– Obecna sytuacja nie jest najlepsza – mówi Gianluca Giorgio, młody rolnik. – Zapowiadają ciągłe deszcze i silny wiatr przez najbliższych kilka dni. Uprawiam czereśnie, morele, brzoskwinie i śliwki. Szkody, przynajmniej w naszym rejonie, nie były spowodowane gradem, lecz nadmiernymi i długotrwałymi deszczami – kontynuuje Gianluca. – Najgorsze odnotowano w nocy i nad ranem w zeszły wtorek (14.05 – red.), to one spowodowały największe szkody w czereśniach odmiany 'Bigarreau’ (pełna dojrzałość zbiorcza), ze stratami rzędu 90-100%. Kolejne intensywne opady, w czwartek (16.05 – red.), przyniosły przynajmniej 50% szkody w odmianie 'Giorgia’.

W przypadku innych upraw sadownik nie zaobserwował jeszcze poważnych szkód, ponieważ owoce wciąż rosną. – Nieznaczne uszkodzenia moreli, brzoskwiń i śliwek, są znikome w porównaniu z czereśniami. Czekam na inspekcje urzędników regionu Apulii w moich sadach. Gmina zgłosiła stan klęski żywiołowej. Na tym obszarze, wszyscy rolnicy są w takiej samej sytuacji, z mniej lub bardziej poważnymi szkodami. Wszystko z powodu nadmiernych opadów deszczu, spowodowanych zmianami klimatu. Praca i inwestowanie w nasze uprawy jest coraz trudniejsze i stało się ruletką”, podsumowuje Gianluca.

 

Agata Perzyna
za: FreshPlaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here