Koszt wyprodukowania kilograma jabłek rośnie – najnowsze wyliczenia ODR-u

koszt produkcji jabłek

Koszty produkcji jabłek rosną i nikt temu faktowi nie zaprzeczy. Poszczególne wyliczenia nieco się od siebie różnią, jednak niezależnie od źródła są wyższe niż te z ubiegłego roku. 

Wyliczenia kosztów produkcji bez wątpienia powinny być liczone w ramach każdego gospodarstwa nawet w uproszczonej formie. Niemniej tego typu kalkulacjami zajmują się także instytucje i naukowcy. Jakiś czas temu zestawienie nowych wyliczeń kosztów produkcji dla jabłoni opublikował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Zgodnie z wyliczeniami z końca sierpnia, wyprodukowanie jednego kilograma jabłek przy plonie na poziomie 40 ton z hektara kosztuje 0,94 zł.

Na podstawie wyliczeń ODR-u stworzyliśmy prostą tabelę, która prezentuje uśredniony koszt produkcji każdego kilograma przy tegorocznych średnich nakładach na każdy hektar. Oczywiście wraz ze wzrostem plonu z hektara koszt produkcji spada.

Oczywiście tabela ma jedynie charakter poglądowy. Ostateczny koszt wyprodukowania, a raczej rentowność produkcji zależą przede wszystkim od ceny sprzedaży i odsetka jabłek przemysłowych z danej kwatery. Ponadto plony na poziomie powyżej 80 ton z hektara są w Polsce uzyskiwane, niemniej wówczas będziemy mieli do czynienia z wyższymi nakładami, co nie jest ujęte w tabeli.

koszty produkcji

źródło: MAZOWIECKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here