Kto skupuje jabłka za ponad 3,00 zł/kg?

jabłka deserowe

3,00 zł/kg? Tak właśnie według Agrobiznesu prezentują się dziś maksymalne stawki zakupu jabłek przez pośredników. Jednak rzeczywiste stawki wyglądają inaczej…

W dzisiejszym odcinku popularnego programu Agrobiznes, wyemitowano krótki materiał o handlu jabłkami. Dowiadujemy się z niego, że ceny jabłek są dobre i zachęcają sadowników do sprzedaży właśnie teraz, a nie wiosną, gdy wzrosną koszty przechowania. O ile w przypadku terminu sprzedaży jest trochę prawdy, bo najbezpieczniej byłoby stopniowo upłynniać towar, to jeśli chodzi o ceny należy dyskutować…

Ceny skupu jabłek deserowych, o jakich jest mowa w materiale prezentują się następująco:

  • woj. małopolskie 1,60 – 3,20 zł/kg
  • woj. podkarpackie 1,65 – 3,25 zł/kg
  • woj. mazowieckie 1,80 – 2,90 zł/kg
  • woj. łódzkie 1,80 – 3,20 zł/kg
  • woj. lubelskie 1,85 – 3,30 zł/kg

Sadownicy zapewne chętnie dowiedzieliby się, gdzie można sprzedać, nawet najbardziej poszukiwaną Galę, za ponad 3,00 zł za kilogram. W programie, jako źródło danych podano Instytut Ekonomiki Rolnictwa. 

Niestety, realia skupu jabłek deserowych nie są tak „kolorowe”, jak w dzisiejszym wydaniu Agrobiznesu. Stawki powyżej 3,00 zł za kilogram jabłek są w tej chwili nieosiągalne. Najdrożej sadownicy mogą sprzedać paskowane sporty Gali. W tym wypadku dominuje cena 2,40 zł/kg powyżej 68 mm średnicy.

Również minimalne stawki podane w materiale nie odzwierciedlają rzeczywistości. Najniższe ceny dotyczą Idareda i Glostera. Wynoszą najczęściej 1,30 zł/kg po sortowaniu, za jabłka powyżej 70 mm średnicy.

 

źródło: Agrobiznes, 29.29.2023

1 KOMENTARZ

  1. Pośrednik mający dostęp do zagranicznego odbiorcy, byłby w stanie zapłacić i 5zł/kg, co stanowi ok ⅓ ceny półkowej w zagranicznym sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here