Odmiana jabłek Ligol – charakterystyka

Jabłka odmiany 'Ligol'

‘Ligol’ jest to odmiana wyselekcjonowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa (obecnie Instytut Ogrodnictwa) w Skierniewicach w 1972 r. ze skrzyżowania odmian ‘Linda’ i ‘Golden Delicious’.

Drzewo rośnie umiarkowanie silnie. Korona średnio zagęszczona, stożkowa, łatwa do formowania. Na drzewie znajdują się liczne krótkopędy, o krótkich międzywęźlach. Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania. Kwitnie średnio wcześnie, kwiaty są duże, a pąki mają kolor ciemnoróżowy.

Kwitnienie Ligol Malinowa
Przemienność owocowania odmiany na przykładzie odmiany 'Ligol’ – fot. K.Pajewski

‘Ligol’ jest odmianą wielkoowocową, o dużych i bardzo dużych, kulisto-stożkowych jabłkach. Skórka jest zielona, błyszcząca i  gładka w znacznym stopniu pokryta czerwonym rumieńcem, natomiast miąższ kremowy, soczysty, jędrny, aromatyczny i o słodko-kwaskowatym smaku.

Czytaj także: Odmiana jabłek Gala – charakterystyka

Jest to odmiana zimowa, o owocach osiągających dojrzałość zbiorczą w trzeciej dekadzie września lub na początku października. Jabłka dobrze przechowują się w zwykłej chłodni oraz w KA. Wadą odmiany jest jej tendencja do przemiennego owocowania. By temu zapobiec niezbędne jest przerzedzanie zawiązków oraz wykonywanie cięcia zimowego i letniego.

Dobrymi zapylaczami są odmiany: ‘Szampion’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘James Grieve’ i ‘Spartan’. ‘Ligo’ jest średnio podatny na parcha i mączniaka jabłoni, jednak dość podatny na zarazę ogniową.

Główną wadą odmiany podstawowej jest słabe wybarwianie się owoców, dlatego hodowcy stworzyli jego czerwone mutanty.

’Ligol Red’ w porównaniu z jabłkami innych odmian

Znane mutanty ‘Ligola’:

‘Ligol Red’ – owoce są średniej wielkości do dużych, pokryte w 75-85% purpurowo-czerwonym rumieńcem z widocznymi ciemniejszymi smużkami i przetchlinkami średniej wielkości.

‘Ligol Spur’ – drzewa rosną słabo i wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce duże lub bardzo duże, pokryte w 60-75% jednolitym czerwonym rumieńcem z widocznymi, średniej wielkości przetchlinkami.

‘Ligol Redspur’ – drzewa rosną słabo, wcześnie wchodzą w okres owocowania. Owoce duże lub bardzo duże, pokryte w 90-95% jednolitym, czerwonym rumieńcem z widocznymi, dużymi przetchlinkami.

‘Dark Idol’ – owoce są bardzo duże, pokryte jaskrawoczerwonym, intensywnym, rozmytym rumieńcem, pokrywającym większą powierzchnie jabłka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here