Piotr Korczak: Prawidłowe szacunki zbiorów pozwoliłyby na ustalenie adekwatnych cen

zbiory jabłek 2020

– Jak ważne są szacunki zbiorów nie muszę chyba przekonywać. Prawidłowe oszacowanie zbiorów i ustalenie cen na poziomie adekwatnym do sytuacji rynkowej powinno być kluczowe dla całej branży – mówił sadownik, Piotr Korczak, podczas konferencji PROFIFRUIT – zbiory 2020. 

Prawidłowe szacunki wielkości zbiorów mają kluczowe znaczenie w ustaleniu poziomu cen na początku sezonu handlowego. A odpowiedni poziom cenowy to taki, który pokryje koszty produkcji i pozwoli na rozwój gospodarstw, i stabilizację w branży.

Doskonały przykład stanowi poprzedni sezon. – Niewykorzystanie niskich zbiorów w ubiegłym roku przez naszą branżę uważam za karygodny błąd, ponieważ był to rok w którym mogliśmy wszyscy zarobić. Natomiast straciliśmy ten rok, ponieważ jabłka poszły za zbyt niskie pieniądze, właśnie ze względu na złe szacunki zbiorów. Korekta cen wiosną była niepotrzebna i wynikała ze złego oszacowania zbiorów. Nie powtarzajmy tego błędu, trzymajmy się prawdy i informujmy o tym naszych odbiorców, jak wygląda prawdziwa sytuacja w sadownictwie, jak wygląda jakość, żeby kupcy wiedzieli, że każdy sezon jest inny – mówił sadownik. Pomoże to w zapewnieniu stabilnych cen. 

Całość konferencji PROFIFRUIT – Zbiory jabłek 2020 można obejrzeć TUTAJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here