Podrabiane środki ochrony to nawet 10-15% rynku UE. Jak nie dać się oszukać?

środki ochrony

Właśnie ruszyła siódma odsłona kampanii przeciw nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin. Jak nie dać się oszukać, aby nie stracić pieniędzy, a nawet plonów?

Kupując podróbki, tracisz wiele razy 

Początek roku to dla rolnika czas planowania produkcji. Rozpoczyna on wówczas poszukiwanie odpowiednich produktów do zwalczania chorób i szkodników. Natrafia na niebywale tanie środki ochrony roślin. Jest zadowolony, że w tym roku uda mu się zaoszczędzić. Tymczasem po ich zastosowaniu okazuje się, że preparat nie zadziałał, albo cały plon został uszkodzony lub całkowicie zniszczony. Czy takie sytuacje zdarzają się często? Niestety, coraz częściej rolnicy muszą zachować czujność podczas zakupów. Bowiem z pozoru atrakcyjna oszczędność może prowadzić do ogromnych strat finansowych, a także zagrożenia zdrowia ludzi i zwierząt oraz skażenia środowiska.

Nielegalne środki ochrony roślin to aktualny problem, który dotyka rolników w Polsce i całej Europie. Według danych Europolu, podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet 10-15%. rynku w Unii Europejskiej. W Polsce ten problem jest również zauważalny – każdego roku wykrywa się transporty nielegalnych środków ochrony roślin pochodzących głównie z Azji i Europy Wschodniej. W zeszłym roku służby ujawniły 128 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 744 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła ponad 16 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORIN.

reklama
  • info karta ik agrosimex komunikaty
  • nordox
reklama
PREVAM

Kto produkuje podrobione środki i kto na tym zarabia?

Produkcją i dystrybucją nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin zajmują się międzynarodowe grupy przestępcze. Produkcja odbywa się z pominięciem jakichkolwiek standardów jakości czy badań, a prawdziwy skład takich preparatów często pozostaje nieznany. Najczęściej podrabiane są najpopularniejsze produkty, a te nielegalne zawierają substancje niedopuszczone do stosowania w UE. Podróbki trafiają do rolników, m.in. za pośrednictwem nielegalnych aukcji internetowych i handlu obwoźnego. Sprzedawcy nielegalnych środków kuszą atrakcyjnymi cenami i uwiarygadniają jakość oferowanych produktów tłumacząc, że to „oryginały z nadwyżek produkcyjnych”, „tańsze zamienniki” czy „oryginały z zagranicy”. Niestety, koszty tych oszustw ponoszą rolnicy oraz całe środowisko.

Jak uchronić się przed oszustwem?

  1. Kupuj tylko te środki ochrony roślin, które są zarejestrowane w Polsce. Tę informację znajdziesz za pomocą wyszukiwarki środków ochrony roślin dostępnej na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  2. Kupuj w zaufanych miejscach: Wybieraj punkty sprzedaży zarejestrowane w WIORIN. Unikaj ofert na aukcjach internetowych czy od nieznanych sprzedawców.
  3. Sprawdzaj opakowanie: Oryginalne produkty mają szczelne opakowania z widocznym numerem serii, datą produkcji oraz szczegółowymi oznaczeniami producenta.
  4. Zweryfikuj etykiety: Upewnij się, że etykiety są czytelne, a informacje na nich zgodne z danymi na stronie producenta. Oryginalne opakowania zawierają instrukcje w całości zredagowane w języku polskim.
  5. Zwracaj uwagę na cenę: Cena istotnie niższa od rynkowej może wskazywać na podróbki. Pamiętaj, że podejrzanie tanie produkty wiążą się z wysokim ryzykiem.

źródło: Ministerstwo Finansów

reklama
Baner PORS2025

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here