Serbski rząd dofinansuje zakładanie nowych sadów

młody sad

W Polsce coraz częściej debatujemy nad całkowitym zaprzestaniem finansowania nowych nasadzeń. W tym samym czasie serbskie Ministerstwo Rolnictwo ogłasza nowy program dofinansowań do zakładania plantacji wieloletnich.

Jeśli chodzi o produkcję owoców, Serbia jest wymieniana wśród krajów, które w przyszłości mogą stać się znaczącymi konkurentami Polski na rynkach międzynarodowych. Łagodny klimat, dobre gleby i mniejsze restrykcje w produkcji (kraj nie należy do UE) przyciągają inwestorów. W ogrodnictwo w Serbii między innymi inwestują Holendrzy.

Wczoraj serbski odpowiednik naszej ARiMR ogłosił nowy program dofinansowań do zakładania plantacji wieloletnich. W ramach naboru wniosków przewidziano środki na zakup drzew owocowych i sadzonek chmielu oraz zakup konstrukcji sadowniczych do nowych plantacji. Ponadto w programie przewidziano dofinansowanie przygotowania gleby, zakup podłoża do nasadzeń borówki czy analizy gleby.

Maksymalne, jednorazowe kwoty wsparcia do jednej inwestycji wynoszą:
1) zakup drzew owocowych i sadzonek chmielu  – 95 000 zł
2) zakup konstrukcji sadowniczych                    – 31 300 zł
3) przygotowanie gruntu i zakup podłoża           – 14 200 zł
4) analiza gleby                                               – 3 800 zł

Dotacje przewidują wsparcie dla sadów o maksymalnej powierzchni 10 hektarów. Najciekawszy zapis wśród warunków całego mechanizmu dotyczy jednak kraju pochodzenia materiału szkółkarskiego. Jeśli te pochodzą z Serbii to kwota wsparcia wzrośnie o 100 tysięcy dinarów na hektar (3800 zł).

źródło: www.uap.gov.rs/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here