Spacer po niechronionym sadzie

Zaniedbany sad
fot. K.Pajewski

Specyfikacja ubiegłego sezonu, a w konsekwencji trudna sytuacja finansowa wielu sadowników sprawia, że tego lata w zagłębiach sadowniczych można spotkać więcej niechronionych sadów niż w przeszłości.

Chodzi głównie o sadowników dysponujących mniejszym areałem upraw, którzy zdecydowali się na pracę zawodową. Oczywiście lepszym wyjściem dla branży byłoby usunięcie takiego sadu, a co za tym idzie nie zwiększanie podaży jabłek przemysłowych. Nie możemy jednak wymagać od kogoś co ma zrobić ze swoją własnością.

Zaniedbany sad
fot. K.Pajewski

W niechronionym sadzie pierwszy rzuca się w oczy parch jabłoni. Są zarówno plamy na skórce ale także i większe deformacje. Warto dodać, że wyjątkowo suchy 2019 rok nie jest przyjazny dla grzybów Venturia Inaequalis. Końcówki pędów zaatakowane są przez mączniaka jak również i mszyce. Przyglądając się liściom można dostrzec niedobory wielu mikroelementów.

Zaniedbany sad 2019
fot. K.Pajewski

Smutny to obraz, a „dzieła zniszczenia” dopełnia zaniechanie zimowego cięcia. Owoce z tego sadu nadają się wyłącznie do przetwórstwa.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności