Susza pogłębia się. Są ostrzeżenia przed stanem zagrożenia hydrogeologicznego

nawodnienie

Martwimy się wiosenną suszą, ale niestety dotkliwą suszę mamy już teraz. Państwowa Służba Geologiczna wydała ostrzeżenie przed stanem zagrożenia hydrogeologicznego.

Coraz niższy poziom wód gruntowych

W ostatnim raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego czytamy, że na połowie monitorowanych stacji w kraju po raz kolejny obniżył się poziom zwierciadła wód gruntowych. Spadek to najczęściej kilka centymetrów w skali miesiąca. Jednak mając na uwadze przedłużający się brak opadów jest to trend bardzo niepokojący i notowany od dłuższego czasu.

W efekcie, Państwowa Służba Geologiczna wydała ostrzeżenie przed stanem zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze 11 województw. Winna jest temu pogłębiająca się susza.

reklama
  • nordox
  • info karta ik agrosimex komunikaty
reklama
PREVAM

Stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z niżówką hydrogeologiczną do końca lutego obowiązuje dla województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, małopolskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Niedobory wody – zagrożenia dla rolnictwa

Niżówka hydrogeologiczna to okresowe obniżenie poziomu wód podziemnych, które występuje głównie w okresach długotrwałej suszy lub w wyniku intensywnego poboru wód. Charakteryzuje się tym, że spada poziom wód w studniach, źródłach oraz rzekach zasilanych wodami podziemnymi.

reklama

To oznacza, że rolnictwo może mieć na wiosnę problemy z nawadnianiem, a dostawy wody pitnej mogą być zagrożone. Niżówka może też prowadzić do wysychania mokradeł, utrudniać rozwój roślinności i wpływać na życie wodnych organizmów.

źródło: www.pgi.gov.pl / www.twojapogoda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here