Za nami trzecie spotkanie Klubu Gruszowego

cięcie grusz

Pomimo deszczowej aury frekwencja na 3 spotkaniu Klubu Gruszowego dopisała. W gospodarstwie państwa Piaseckich odbył się pokaz zimowego cięcia grusz, ale to nie wszystko…

9 stycznia w gospodarstwie Daniela i Emilii Piaseckich w miejscowości Palczew-Parcela nieopodal Warki odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gruszowego. Pokaz cięcia zimowego poprowadził Marcin Piesiewicz. Pomimo niesprzyjającej pogody goście dopisali i udało się przeprowadzić pokaz na 4 kwaterach gruszy (na 3 różnych podkładkach). Sadownicy aktywnie brali udział w pokazie i zadawali liczne pytania.

Prelegent rozpoczął od cięcia 20-letniego sadu gruszowego na podkładce Pigwa S1. Starsze drzewa z dużą ilością pąków kwiatowych nie wymagały wiele pracy. W cięciu takiego sadu skupiliśmy się na równomiernym dostępie światła do całej korony. Następnie sadownicy przeszli do kwatery prowadzonej w systemie dwuprzewodnikowym na podkładce Pigwa C. W tym miejscu dyskutowano nad koniecznością używania tyczek bambusowych w tym systemie. Na koniec Marcin Piesiewicz pokazał jak odpowiednio wyprowadzić młode sady gruszowe Pigwie Q-Eline i Pigwe C, która lepiej plonuje i wydaje mniej ordzawione owoce.

Kolejnym istotnym tematem, który został poruszony była ochrona przed miodówką gruszową. Sadowników martwi bardzo łagodna zima i wysokie, jak na styczeń, temperatury. Jeśli temperatury wyraźnie nie spadną to konieczne będzie wykonanie pierwszych zabiegów przeciwko szkodnikowi. Choć meteorolodzy nie zapowiadają powrotu zimy to nie zapominajmy, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym błędem. Ostatnie słowo jak zawsze należy do pogody.

Partnerami tego dnia była YARA i ICB Pharma. Niżej kilka słów od podsumowania od przedstawicieli firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here