Zmarł dr. hab. dr h.c. Tadeusz Hołubowicz

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Pana Profesora dr. hab. dr h.c. Tadeusza Hołubowicza. 

Prof. dr hab. dr h.c. Tadeusz Hołubowicz – emerytowany prof. zw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 1953 roku do przejścia na emeryturę w 1999 roku pracował w Katedrze Sadownictwa. Działalność naukowa Profesora obejmowała zagadnienia odżywiania roślin sadowniczych, intensyfikacji produkcji oraz wpływu skażenia środowiska na jakość owoców. Szczególne znaczenie, o randze międzynarodowej, miały badania wytrzymałości roślin sadowniczych na mróz, przyczyn powstawania uszkodzeń mrozowych i metod ich zapobiegania.

Profesor przez trzy kadencje (1972-1981) pełnił funkcję dziekana Wydziału Ogrodniczego, w latach 1970-1978 dyrektora Instytutu Produkcji Ogrodniczej, a w latach 1978-1997 kierownika Katedry Sadownictwa. W latach 1995-1998 był kierownikiem międzynarodowego programu Tempus, którego celem była modernizacja programu kształcenia magistrantów na Wydziale Ogrodniczym, z myślą o dostosowaniu nowego programu nauczania do integracji z krajami Unii Europejskiej. Profesor był w tym okresie dynamicznym realizatorem i kierownikiem realizacji założeń do tworzenia regionu sadownictwa wielkopolskiego.

Dorobek naukowy Profesora obejmuje  385 publikacji, w tym 119 prac oryginalnych (41 w językach kongresowych), 107 doniesień naukowych, 142 artykuły popularno-naukowe, osiem książek dla praktyków, trzy skrypty (dwa w języku angielskim), cztery podręczniki akademickie oraz podręcznik dla szkół zawodowych. Wypromował siedmiu doktorantów (jednego z Egiptu i jednego z Ukrainy), a dwóch wychowanków uzyskało tytuł profesora.

Profesor był inicjatorem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, a w latach 1990-1995 jego wiceprezesem. Od roku 1999 jest Członkiem Honorowym PTNO. Profesor był także członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych przy PAN, Komitetu Nauk Ogrodniczych PAN oraz członkiem wielu rad naukowych w różnych instytucjach.

Za swoją działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem im. Michała Oczapowskiego PAN i innymi lokalnymi odznaczeniami. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora honoris causa Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here