Rozmowy przy cięciu jabłoni: Maciej Cybulak, 10.01.2020 [Video]

cięcie zimowe jabłoni u macieja cybulaka

Dziś rozmowy przy cięciu w sadzie Macieja Cybulaka. Jak sam mówi, każdy sadownik ma inną technikę cięcia i każdy tnie według własnych potrzeb. Zobaczcie, jak do cięcia zimowego podchodzi ten sadownik.

Webinarium pt.: „Nawożenie i dobór odmian jabłoni z perspektywy ubiegłego sezonu”. Zarejestruj się i odbierz pakiet materiałów konferencyjnych z praktyczną niespodzianką. Kliknij tu i dowiedz się więcej. 

Sad Macieja Cybulaka znajduje się w miejscowości Kopanina Kaliszańska w gminie Łaziska na Lubelszczyźnie. Przyglądając się pobliskim sadom można powiedzieć, że cięcie zimowe jabłoni w tej okolicy jest już w pełni.

Jak mówi Maciej Cybulak cięcie jabłoni przeprowadza wspólnie z tatą, Krzysztofem. Nigdy nie wynajmują ekip do cięcia. Od kilku lat obaj tną jabłonie używając sekatorów elektrycznych. Żaden z nich nie używa już sekatorów ręcznych chyba, że sekatory jednoręczne przy najmłodszych nasadzeniach.

Film nagrany został w kwaterze z odmianą Golden Delicious. Pan Maciej zwraca uwagę, że na tej odmianie cięcie skupia się na skracaniu gałęzi wchodzących w przejazdy. Od czasu do czasu sadownik tnie na starym drewnie, jeżeli gałąź nie jest już produktywna. Ponadto skraca pędy, żeby owocowanie nie było nadmierne. Pomimo zastosowania regulatorów wzrostu, w górnej części korony trzeba uporać się z dużą ilością wilków, ponieważ owocowanie w sezonie 2020 było ograniczone z powodu przymrozków. 

Obejrzyj też: Rozmowy przy cięciu jabłoni: Szymon Czuj, 09.01.2020 [Video]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here