Rozmowy przy cięciu jabłoni: Szymon Czuj, 09.01.2020 [Video]

ciecie jabłoni u Szymona Czuja

Jak mówi sadownik, Szymon Czuj, nie ma idealnego sposobu cięcia jabłoni. Jego zdaniem dobre cięcie to takie, które przynosi nam oczekiwane efekty. Cięcie trzeba dopasować do odmian, rozstaw, a także sytuacji w sadzie pod względem zapąkowania, a najlepszym nauczycielem jest własna praktyka i obserwacja. Zapraszamy do nowego odcinka z serii „Rozmowy przy cięciu” z sadu p. Szymona. 

15 KOMENTARZE

  1. Jak cięcie sekatorem elektrycznym może być szybsze skoro fachowiec cieciarz wypowiadał się tu że nie jest.kto tu kłamie?

    • Dawno, dawno temu ustalono że sekator elektryczny / pneumatyczny / nie przyspiesza cięcia…Bo cięcie sekatorem jaki by on nie był, zawsze składa się z tych samych czynności, które zabierają tyle samo czasu…Różnica polega tylko na tym, że po cięciu elektrykiem / pneumatykiem / po prostu ręka mniej boli…

  2. Dawno, dawno temu ustalono że cięcie sekatorem elektrycznym/pneumatycznym /, nie przyspiesza cięcia… Bo cięcie zawsze składa się z tych samych czynności, które zajmują tyle samo czasu…To tylko ręka pod koniec dnia mniej boli…

      • Chodzi o to, że jeżeli można więcej, to jest to naprawdę niewiele więcej…Bo tak w przypadku jednego jak i drugiego sekatora cięcie składa się z tych samych czynności : 1. podejście do drzewa 2. ogląd całości 3. wybór gałęzi do wycięcia 4. przyłożenie sekatora 5. pstryknięcie 6. odrzucenie gałęzi…To gdzie tu miejsce na przyspieszenie…W trakcie pstryknięcia ?

  3. Kto założył?jak to wyliczył???

    Dla mnie to co napisałeś to kosmiczną bzdura bo moje doświadczenie mówi zupełnie coś innego.
    Pan Szymon ma podobne

    • W przypadku wąskich koron gdzie z jednej pozycji jesteśmy w stanie przeciąć drzewko sekatorem elektrycznym cięcie jest sporo szybsze jak w przypadku sekatora dwuręcznego. W przypadku starych drzew z szerokim dolnym stołem gdzie musimy biegać do okoła drzewa z sekatorem jednoręcznym to sekator dwuręczny sprawuje się lepiej bo można bez większego biegania przeciąć całe drzewo.
      Ale takich sadów starych jest coraz mniej i po moich obserwacjach sekator elektryczny lepiej się sprawuje i zapewnia większy komfort pracy.

        • Dawno temu cieli wszyscy małym, potem długim, a teraz znowu małym, jak dawniej. W holandji jest więcej rowerów jak samochodów i nawet dyrektory jezdżą w garniturach do pracy rowerem. Na Ukrainie jazda rowerem jest obciachem. A samochodem zaszczytem. Niech każdy robi co chce. Co tu komu narzucać czym powinien ciąć.?

          • Nikt nikomu nic nie narzuca tylko stwierdzafakt,że elektrykiem jest wydajniej i mniej męcząco.

    • Przytoczyłem wyniki badań IS z lat osiemdziesiątych, które wykazywały że pneumatyk cięcia nie przyspiesza…Ale być może wszystko zmieniło się wraz ze zmianą koron, podkładek i gęstości nasadzeń…Ale ok…Jeśli masz inne obserwacje to możesz chyba podać na ile sekator elektryczny w Twoim sadzie przyspiesza…A dla ubogacenia dyskusji podam jeszcze, że wtedy / lata osiemdziesiąte / szacowano że piły tarczowe zmniejszają ilość cięcia w kwaterach o 10 procent…

      • To co zwykle obcinalem w 8 h teraz elektrykiem robię w 6.
        W goldenie ,gali,pinowie jest dużo klikania i cięcia drobnych pędów…idealna robota dla elektryka.
        O zmęczeniu na koniec dnia nawet nie chce mi się pisać.
        Teraz cięcie to relaks

    • To o czym piszesz to tylko takie Twoje przekonanie czy wynik obserwacji…A jeśli wynik obserwacji, to podaj proszę ile taki mniej zmęczony pracownik utnie więcej…

      • Od 20 lat sam przecinam swój kilkuhektarowy sad.cialem dwuręcznym bahco,loewe i małymi ręcznymi,kiedyś też piłką.od 5 lat tnę elektrycznym i widzę ile teraz mi to czasu zajmuje i jak się czuje na koniec dnia.
        Może to subiektywna ocena ale doświadczeni aż zbierane przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here