Zrezygnuj z glifosatu w swoim ogrodzie. Wypróbuj naturalny zamiennik

Materiał Partnera Target

Chwasty na kostce

Chwasty to rośliny, które są w danym miejscu przez nas niepożądane. Zazwyczaj walka z nimi jest mozolna i uciążliwa, ponieważ są to rośliny silne, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Do typowych chwastów występujących w ogrodzie zaliczamy:

  • mniszek lekarski
  • babkę lancetowatą
  • koniczynę
  • rumianek
  • pokrzywę

Uporczywe i trudne do zwalczenia są również trawa, która zamiast w miejscu do tego przeznaczonym, zaczyna przebijać się pomiędzy płytkami chodnika albo pośród żwiru, którym wysypany jest podjazd. Tak lubiany przez nas w lesie mech, niekoniecznie będzie zachwycał, kiedy zacznie pokrywać nam podjazd czy taras. Chwasty możemy zwalczać metodami mechanicznymi i chemicznymi.

Mech w kostceMetody mechaniczne

To nic innego jak walka z chwastami z pomocą własnych rąk, ewentualnie wspierając się narzędziami ogrodniczymi. Każdy kto w ten sposób usuwał chwasty wie, że metoda ta być może jest skuteczna, ale działa krótko. Chwasty bardzo szybko się odradzają i trzeba zaczynać od początku.

 

Przy usuwaniu chwastów w ogrodzie metodą tradycyjną, czyli własnymi rękami, na pewno bardzo się napracujemy 😊. Ciężko jest wtedy usunąć dokładnie korzenie rośliny i problem szybko wróci. Warto wesprzeć się stosując popularne i mniej znane narzędzia ogrodnicze. Motyka, trójząb czy pazurki pomogą nam spulchnić glebę i usunąć dokładnie korzenie. Jeśli jednak chcemy faktycznie ułatwić sobie tą pracę, warto kupić wyrywacz chwastów – gdy ostrze wbijamy w ziemię, to chwytamy i wyrywamy nim cały korzeń. Przydaje się zwłaszcza w walce z tak popularnym mniszkiem lekarskim, który ma korzeń w postaci zdrewniałego pnia. Mniejsza, ale również przydatna wersja to wycinak. Do walki z trudnym przeciwnikiem jakim jest mech, przyda się zazwyczaj wykorzystywany do pobudzenia trawy do rozkrzewiania wertykulator. Łatwo zdejmiemy nim mech z trawnika.

Chemiczne metody zwalczania chwastów

To metody z wykorzystaniem preparatów ogrodniczych. Do tej pory wszystkie skuteczne środki nieselektywne do zwalczania chwastów bazowały na glifosacie. Takie środki nieselektywne niszczą wszystkie zielone części roślin w miejscu ich zastosowania. Dlatego trzeba używać ich roztropnie, żeby przypadkiem nie dostały się na inne rośliny. Nie było jednak do tej pory innego skutecznego rozwiązania do całkowitego pozbycia się chwastów na danym terenie. Na rynku pojawił się na szczęście środek równie skuteczny, nie bazujący na glifosacie, a na kwasie pelargonowym Effect 24H.

Kwas pelargonowy (nonanowy)

Swoją nazwę bierze od pelargonii, z których jest pozyskiwany. To bezpieczne środek występujący w olejkach eterycznych. W zależności od temperatury przyjmuje postać cieczy (bezbarwnej lub żółtawej) lub bezbarwnych kryształów o blaszkowatym kształcie. Swoje zastosowanie do tej pory miał głównie w przemyśle chemicznym – środki zapachowe, do produkcji farb i lakierów oraz w przemyśle tworzyw sztucznych. Teraz jego właściwości udało się wykorzystać również w ogrodnictwie do produkcji herbicydów.

Effect 24HEffect 24

To herbicyd nieselektywny pochodzenia roślinnego. Effect 24H jest to środek w pełni bezpieczny. Stanowi nowatorską alternatywę dla preparatów z glifosatem, ponieważ jest on równie skuteczny, a co najważniejsze jest w pełni naturalny. Wykorzystuje on właściwości kwasu pelargonowego pozyskiwanego z pelargonii. Dzięki jego bezpiecznej formule można stosować go również w ogrodach przydomowych, nawet tam, gdzie dużo czasu na świeżym powietrzu spędzają dzieci i zwierzęta. Niszczy on tylko zielone części roślin, więc sprawdzi się również doskonale do walki z chwastami na szerszą skalę, np. w sadach, szkółkach drzew czy nawet w winnicach.

Środki nieselektywne zazwyczaj wykorzystywane są w ogrodach do walki z chwastami, tam gdzie w ogóle nie chcemy roślin. Preparat Effect 24H to idealne rozwiązanie do walki z chwastami (zwłaszcza trawą i mchem) na ścieżkach, chodnikach z płytek czy kostki brukowej, tarasach, czy wzdłuż podjazdów.

Tak jak większość środków, którymi robimy opryski, Effect 24H należy rozpylać w trakcie sprzyjających warunków atmosferycznych. Musimy wybrać suchy i bezwietrzny dzień, najlepszą porą jest poranek. Okres karencji preparatu to zaledwie 24 godziny, po tym czasie można bez żadnych ograniczeń spędzać czas na terenie, który podlegał opryskowi. Naturalny skład preparatu sprawia, że jest on bezpieczny również dla dzieci i zwierząt. W zależności od tego jakich roślin chcemy się pozbyć, producent sugeruje różne stężenie roztworu preparatu i wody. Do walki z chwastami należy zmieszać 150 ml preparatu i 2,5 l wody. Tak przygotowany roztwór wystarczy do oprysku 100 m2.  Natomiast jeśli chcemy pozbyć się mchu mieszamy 50 ml preparatu z 1,5 l wody.

Preparat Effect 24H może być także wykorzystywany do przygotowania terenu np. pod wysianie czy rozłożenie trawnika lub pod uprawę warzyw.

5 KOMENTARZE

  1. To wymienione to nie kwasy tylko zioła
    A gilofosat to dzieło ludzi stojącym za depopulacja stosowanie tego to zabijacie ludzi premedytacja chemią

  2. O co ludziom chodzi z tymi roślinami, nie mam pojęcia. Ktoś tak wymyślił, że mech między kostką brukową wygląda nieestetycznie czy co ? Co komu to przeszkadza? Rozumiem że na grządce w ogródku można wyrywać niektóre rośliny, ale bez przesady, czy u nas ludzi wszystko musi być kwadratowe, kanciaste, sterylne? Nie możemy jakoś współgrać z naturą i pozwalać by wszędzie rozprzestrzeniało się życie? A wymienione w artykule rośliny można wykorzystać dla swojego zdrowia zamiast wszystko tępić, bo tak łatwiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here