Rusza skup czereśni w grupach producenckich

skup czeresni 2022

Grupy producenckie i firmy handlowe rozpoczynają na większą skalę skup czereśni z przeznaczeniem na markety. Cena jest wszędzie niemal identyczna, a zdaniem producentów zbyt niska.

Pośrednicy rozpoczynają skup czereśni od nieco niższych stawek niż aktualne ceny hurtowe. W zagłębiu grójeckim potwierdziliśmy w czterech podmiotach cenę 6,00 zł za kilogram. Owoce muszą być dostarczone w małych, tak zwanych „pieczarkowych” plastikowych skrzynkach o pojemności 4 kg netto.

Tylko jedna grupa producencka w zagłębiu grójeckim oferuje cenę o 50 groszy wyższą od konkurencji – 6,50 zł/kg – przy identycznych wymaganiach. Wszystkie oferty dotyczą ciemnych odmian czereśni o średnicy powyżej 22 milimetrów. Jeden z podmiotów nie kupuje odmiany Summit.

Podane ceny nie satysfakcjonują plantatorów. Ich zdaniem w tym sezonie cena za czereśnie „na miejscu” powinna wynosić co najmniej 8,00 zł za kilogram. 

Zdecydowana większość zamówień zostanie skierowana do największych sieci marketów w kraju. Dotychczas znalezienie krajowych owoców na półkach sklepowych było zadaniem niezwykle trudnym. Ponadto sprzedaż na miejscu i rozpoczęcie współpracy z marketami zmniejszy podaż czereśni na rynkach hurtowych przez, co handel stanie się bardziej płynny. 

Na rynkach hurtowych dominuje odmiana Summit. Niemniej pojawiają się pierwsze partie odmian takich jak: Wanda, Techlovan czy Sylvia. W sprzedaży jest jeszcze jasna Vega. Ceny hurtowe za czereśnie dobrej jakości wahały się wczoraj od 7,00 do 8,00 zł za kilogram.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here